Jak zapewnić najlepesze ubezpieczenie rolne dla swojego gospodarstwa

Uprawa i hodowla zwierząt to zajęcia objęte dużym ryzykiem finansowym. Na drodze do zysku z rolnictwa stoi niekorzystna pogoda, choroby, niskie ceny skupu, a nawet trudności z pozyskiwaniem pracowników do zbiorów. Z tego względu istotne jest ubezpieczenie rolnicze, które pozwala zrekompensować straty wywołane czynnikami naturalnymi. Dowiedz się o nim więcej.

Obowiązkowe ubezpieczenia rolne budynków gospodarczych

Zgodnie z ustawą z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych każdy rolnik musi wykupić 2 rodzaje ubezpieczeń. Pierwsze z nich dotyczy budynków gospodarczych, które są jego własnością i służą do działalności rolniczej (nie obejmuje więc np. domu, garażu). Brak ubezpieczenia budynków rolniczych jest karany grzywną. Aby budynek został włączony do tego obowiązkowego ubezpieczenia majątkowego, musi spełnić następujące warunki:

  • musi być stale przytwierdzony do gruntu,
  • jego powierzchnia musi wynosić co najmniej 20 m2,
  • musi posiadać fundamenty oraz dach,
  • musi należeć do rolnika.

W związku z powyższym obowiązkowa polisa nie obejmie np. szklarni, tunelów i innych konstrukcji, które choć służą do produkcji rolniczej, to nie spełniają powyższych warunków. Zgodnie z ustawą o obowiązkowych ubezpieczeniach rolnych muszą one obejmować 13 zdarzeń:

  1. Deszcz nawalny, którego współczynnik wydajności wynosi minimum 4.
  2. Eksplozja – dotyczy również szkód wywołanych implozją.
  3. Grad.
  4. Huragan (minimalna prędkość to 24 m/s).
  5. Lawina – dotyczy mas lodu, śniegu, kamieni, skał, błota, ziemi.
  6. Obsunięcie się ziemi.
  7. Pożar.
  8. Opady śniegu – dotyczy ciężaru pokrywy śnieżnej, która przekracza 85% wartości obciążenia śniegiem gruntu dla obszaru, gdzie znajduje się budynek.
  9. Podtopienie wskutek deszczu nawalnego lub spływu wód.
  10. Powódź – dotyczy zalania terenu wskutek podniesienia się poziomu wody w korytach wód stojących lub płynących.
  11. Tąpnięcie.
  12. Uderzenie pioruna.
  13. Uderzenie statku powietrznego.

Dodatkowo obowiązkowe ubezpieczenie dotyczy co najmniej 50% upraw (przed wyżej wymienionymi okolicznościami) w sytuacji, gdy rolnik skorzystał z dopłat bezpośrednich do produkcji rolnej. Dużym ułatwieniem w tej sytuacji jest to, iż 65% wysokości składki ubezpieczeniowej może być dotowane.

Ubezpieczenie OC rolnicze

Równie istotne – i obowiązkowe – jest ubezpieczenie OC dla rolnika. Chroni ono przed finansowymi skutkami szkód, które mogą być wyrządzone osobom trzecim. Szkody te mogą powstać np. w wyniku nieuważnej jazdy ciągnikiem lub z powodu wtargnięcia zwierząt na pole sąsiada. Brak OC dla rolników oznacza grzywnę w wysokości 1/10 minimalnego wynagrodzenia w Polsce.

Dodatkowe ubezpieczenia rolnicze

Każdy rolnik ma prawo ubezpieczyć uprawy, zwierzęta, a także budynki, które nie mieszczą się w warunkach ubezpieczenia obowiązkowego. Ponadto rozszerzone oferty mogą zawierać ochronę od innych ryzyk, takich jak wiatr, dewastacja czy kradzież. Jak zdobyć najkorzystniejszą ofertę w takiej sytuacji? Dobrym rozwiązaniem jest wizyta w mutliagencji Eurofinancne Ubezpieczenia Majątkowe Wrocław, która może zaproponować jedną polisę spośród kilkunastu. W ten sposób oszczędzasz czas na samodzielnym poszukiwaniu oferty, a jednocześnie otrzymujesz najlepsze z możliwych rozwiązań.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here