Bez względu na rodzaj prowadzonej w gospodarstwie rolnym działalności, rolnicy muszą przestrzegać restrykcyjnych przepisów, które mówią o zachowaniu szczególnej higieny, wręcz sterylności w ramach hodowli zwierząt oraz upraw. Szczególną uwagę zwraca się na trzodę chlewną oraz drób, ponieważ właśnie te hodowle są narażone na występowanie rozmaitych chorób. Jak w zakresie utrzymywania pełnej higieny sprawdzają się maty dezynfekcyjne? Sprawdź już teraz, jakie właściwości wykazują tego rodzaju obowiązkowe elementy w każdym gospodarstwie rolnym.
Dezynfekcja gospodarstwa rolnego
W przypadku hodowli zwierzyny różnego gatunku całkowita dezynfekcja miejsca ich bytowania zalecana jest zawsze po ich ulokowaniu w innej przestrzeni. Oczywiście, dezynfekcja jest również obowiązkowa regularnie i cyklicznie w zależności od rodzaju prowadzonej działalności.
Warto podkreślić, że odkażanie miejsca przebywania hodowli zwierząt jest priorytetowym czynnikiem w przypadku masowych chorób i zakażeń. Co więcej, zalecana jest dezynfekcja nie tylko pomieszczeń, w których przebywały chore zwierzęta, ale również wszelkich sprzętów, jakie służą prowadzeniu hodowli.
Dezynfekcja gospodarstwa rolnego następuje najczęściej przy wykorzystaniu profesjonalnych zabiegów chemicznych, chyba że mamy na uwadze dezynfekcję ekologiczną, na przykład w ramach hodowli roślin.
Czy trzeba stosować maty dezynfekcyjne w gospodarstwie rolnym?
Tylko zachowanie odpowiednich norm i szczególnych środków ostrożności w zakresie utrzymania należytej czystości i sterylności całego gospodarstwa rolnego, udaje się zniwelować rozmnażanie wirusów, chorób, bakterii i innych czynników, które mogłyby osłabić hodowlę albo przyczynić się do złej jakości produkcji rolnej.
Właśnie dlatego maty dezynfekcyjne są jednym z elementów, które warto stosować na co dzień.
Co ciekawe, maty dezynfekcyjne są ekologiczne, a więc nie wpływają negatywnie na gospodarstwo rolne, za to skutecznie zabezpieczają przed przenoszeniem wirusów, grzybów czy bakterii. Powinny być stosowane we wszystkich ciągach komunikacyjnych, przy wejściach do zabudowań, boksów zwierzęcych oraz na podjazdach. W rozwiniętych gospodarstwach należy stosować nie tylko maty, które chronią przed przenoszeniem niekorzystnych czynników przez same zwierzęta czy pracowników gospodarstwa. Zaleca się także stosowanie mat przejazdowych dla różnego rodzaju sprzętu rolniczego, a nawet pojazdów mechanicznych.
Warto podkreślić, że dobrej jakości maty dezynfekcyjne powinny być podstawą codziennej higieny w gospodarstwach rolnych i to nie tylko przy zwierzynie, ale wszędzie tam, gdzie ma się kontakt z produktami spożywczymi.
Należy dodać, że maty są doskonałą inwestycją finansową, ponieważ nie kosztują dużo, za to wykazują skuteczne działanie w ramach utrzymania optymalnej sterylności w gospodarstwach rolnych. Oczywiście, są tylko jednym z elementów prowadzonej higieny. Podstawą są również preparaty dezynfekcyjne, świetnie sprawdzają się również w pełni bezpieczne dla zwierząt, roślin i wszelkich produktów spożywczych zabiegi ozonowania.