Fototerapia? Jakie ma kolory?

Leczenie światłem, czyli po prostu fototerapia wykorzystuje wiele różnych promieniowań. Może ono być naturalne lub sztuczne. Większe znaczenie niż pochodzenie ma jednak długość fali oraz kolor promieniowania.

Światło naturalne

Najbardziej popularne w fototerapii jest naturalne światło widzialne – białe lub zielone. Te dwa rodzaje wykorzystywane są w leczeniu depresji sezonowej oraz innych zaburzeń psychicznych.

Ważne jest by wiedzieć, że promieniowanie UV nie ma działania terapeutycznego dla leczenia depresji. Możne jednak zaszkodzić, więc lampy do fototerapii muszą mieć specjalny filtr UV. Dzięki niemu leczenie nie zamienia się w przedłużoną wizytę w solarium.

Najczęściej, terapię prowadzi się przy pomocy żarówek 10 razy silniejszych niż zwykłe. Światło znajduje się na poziomie oczu pacjenta. Zabieg powinien trwać od pół godziny, aż do dwóch. Im wyższe natężenie światła, tym krótsza sesja zabiegu.

Światło ultrafioletowe

Promieniowanie ultrafioletowe jest wykorzystywane do prowadzenia fotochemioterapii. Jest to metoda wykorzystywana w leczeniu nowotworów, bielactwa, łuszczycy i atopowego zapalenia skóry.

Promieniowanie UV łączy się ze stosowaniem substancji, które zwiększają wrażliwość skóry na nadfiolet. Dzięki nim promieniowanie może wniknąć w głębsze warstwy tkanek.

Wszystkie kolory dermatologii

Najwięcej kolorów światła wykorzystywane jest w dermatologii oraz kosmetologii. Fototerapia ma zbawienny wpływ na skórę. Jej efekty zależą od tego jakie światło jest używane.

Białe światło ulepsza elastyczność i sprężystość skóry. pomaga w tworzeniu kolagenu. Czerwona barwa światła wpływa na poprawienie ukrwienia i regeneruję skórę. Kolor żółty, najogólniej wzmacnia całościowy system ochronny organizmu poprzez poprawę przepływu limfy. Pomarańczowy stymuluje produkcje kolagenu. Dzięki temu wzmacnia skórę, wspomaga zabliźnianie oraz niszczy cellulit.

Niebieskie światło nie ma sobie równych w nawilżeniu skóry. Jest też odpowiedzią na problemy skóry problematycznej i o nadmiernej produkcji łoju. Działanie przeciwzmarszczkowe i odprężające ma kolor zielony. Fioletowe światło nawilża i koi skórę. Zmniejsza zaczerwienienia i podrażnienia. Może też wzmocnić skórę i naczynia krwionośne.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here