metabolizm - co na niego wpływa?

Metabolizm to inaczej przemiana materii. To hasło odnosi się do wszystkich reakcji, które zachodzą w naszym organizmie. Procesy te utrzymują nas przy życiu oraz dają możliwość w pełni funkcjonować. Dzięki węglowodanom jest nam ciepło i mamy energię każdego dnia.

Tempo przemiany materii wpływa również na naszą sylwetkę. Im jest szybsze, tym więcej kalorii spalamy w ciągu każdego dnia. Wtedy łatwiej jest nam schudnąć lub utrzymać odpowiednią wagę.

Kilka sposobów na przyśpieszenie przemiany materii

Regularne pory posiłków

Gdy spożywamy posiłki o równych porach, nasza równowaga metaboliczna jest wtedy lepsza. Gdy dochodzi do zbyt długich przerw pomiędzy posiłkami, organizm spowalnia zużycie kalorii i zaczyna gromadzić zapasy w postaci komórek tłuszczowych. Najoptymalniej jest jeść co 3-4 godziny.

Odpowiednia ilość kalorii

Niektórzy myślą, że jak będą omijać posiłki, czyli będą spożywać mniej kalorii szybciej schudną. Jest to błędne myślenie, ponieważ podczas procesów metabolicznych, zużywane są duże ilości energii, dlatego gdy organizm odczuje, że jej mu brakuje, spowolni trawienie w celu jej oszczędzania. Najbardziej efektywne odchudzanie jest wtedy, gdy posiłki przyjmujemy w równych odstępach czasu.

Przeczytaj też: http://www.alniko.pl/chinska-mapa-twarzy-o-czym-mowia-nam-pojawiajace-sie-wypryski/

Odpowiednia ilość białka

Spożywanie białka w większych ilościach, które jest trudniejsze do strawienia, sprawia że organizm potrzebuje większych pokładów energii, w wyniku tego spalamy więcej kalorii. Polecanymi produktami białkowymi są jajka, tofu, mleko sojowe, mięso oraz komosa ryżowa.

Spożywanie wody z odrobiną soli, 15 minut przed posiłkiem

Poprzez dodawanie 2 ziarenek soli morskiej do szklanki ciepłej wody, sprawimy że zostają uzupełnione elektrolity oraz antyoksydanty. W ten sposób doprowadzimy do zwiększenia wydzielania soków trawiennych.

Regularne ćwiczenia

Codzienne ćwiczenia są w stanie przyśpieszyć przemianę materii. Wystarczy dosłownie 10 minut dziennie. Może być to szybki spacer, jazda na rowerze lub jogging. Zamiast samochodu, czasami korzystniej jest wybrać własne nogi, jako środek lokomocji.

Odpowiednia ilość snu

Niedobór snu, podobnie jak przewlekły stres są w stanie zaburzyć metabolizm. Zbyt krótki sen prowadzi do zaburzenia wydzielania hormonów głodu oraz sytości. Wtedy zaczynamy mieć nadmierny apetyt.

Źródło: https://www.dolinazielawy.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here