Jak przygotować się do usg jamy brzusznej

Techniki nowoczesnej diagnostyki obrazowej dają możliwość wczesnego wykrycia zmian fizjologicznych lub patologicznych, które zaszły w organizmie ludzkim, a także potwierdzenia postawionej diagnozy. Dzięki tym badaniom, lekarze mogą podjąć skuteczne leczenie, a tym samym pomóc pacjentowi. Jednym z popularnych badań zaliczanych do diagnostyki obrazowej jest badanie USG. Jest to badanie wykorzystywane w anestezjologii, angiologii, kardiologii, gastrologii, ginekologii, pulmonologii, neurologii, itp. Metoda ta jest łatwo dostępna, niedroga oraz całkiem nieinwazyjna. Dzięki tej technice obraz uzyskiwany jest w czasie rzeczywistym, a lekarz na bieżąco może oceniać zmiany.

Bardzo ważnym badaniem, jakie przeprowadzone jest przez tego typu sprzęt jest USG jamy brzusznej. Pozwala ono ocenić stan narządów jamy brzusznej oraz wychwycić ewentualne niepożądane zmiany i nieprawidłowości w ich budowie. Badanie jamy brzusznej obejmuje analizę wątroby, śledziony, trzustki, nadnerczy, nerek, pęcherza moczowego, narządów rozrodczych, a także większych naczyń takich jak tętnic, aorty czy żył głównych.

Jak przygotować się do usg jamy brzusznej, aby badanie mogło być poprawnie przeprowadzone?

Jak przygotować się do usg jamy brzusznejPacjent powinien być na czczo, a ostatni spożyty przez niego posiłek powinien być co najmniej 6 – 8 godzin wcześniej. Najlepiej, jeśli badanie wykonywane jest w godzinach porannych. W dniu badania pacjent powinien odstawić różnego rodzaju używki, takie jak alkohol oraz papierosy. Nie powinien także przed badaniem żuć gumy oraz spożywać żadnych przekąsek. Profilaktycznie można także, wprowadzić odpowiednią dietę, na dwa dni przed badaniem. Wystrzegać się spożywania produktów kapustnych oraz tych, które wywołują wzdęcia. Do badania najlepiej przystąpić z lekko wypełnionym pęcherzem.

Samo badanie powinno rozpocząć się przeprowadzeniem wywiadu z pacjentem, a następnie badaniem prawidłowym. Pacjent powinien zostać ułożony w leżeniu na plecach z rękami ułożonymi wzdłuż ciała. W trakcie badania, osoba badająca może poprosić o nabranie powietrze i zatrzymanie go. Badanie polega na przesuwaniu odpowiedniej głowicy po badanej części ciała. Dzięki głowicy oraz odpowiedniemu żelowi nałożonemu na skórę diagnostyk widzi obraz narządów na specjalnym monitorze. Wyniki badań są widoczne od razu oraz analizowane w czasie rzeczywistym.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here