Domowy wydruk zdjęć najlepszej jakości

Wraz z nastaniem ery aparatów cyfrowych z map zaczęły znikać punkty wywoływania zdjęć i zakłady fotograficzne. Zdjęcia chętniej przechowujemy na dyskach, a te nieliczne, które chcemy włożyć do albumu, drukujemy samodzielnie. Wykorzystanie domowej drukarki do wydruku zdjęć to oszczędność czasu i pieniędzy. Czy jednak efekty będą zadowalające? Czy samodzielne drukowanie zdjęć to dobry pomysł?

Jaka drukarka do zdjęć jest najlepsza?

Oferta drukarek do zdjęć jest bardzo szeroka. W sklepach bez problemu można znaleźć nowoczesne domowe urządzenia, które sprawiają, że jakość samodzielnie drukowanych zdjęć jest równie wysoka lub nawet wyższa niż ta oferowana przez studia fotograficzne. Jeśli dysponuje się większymi środkami na zakup drukarki do zdjęć, dobrym wyborem będzie urządzenie termosublimacyjne, które przeznaczone jest wyłącznie do wydruku fotografii. Drukarka ta zadowoli nawet najbardziej wymagających użytkowników. Niestety jej zakup wiąże się z wysokimi kosztami. Oczekując szybkiego wydruku, najlepszym wyborem będzie natomiast drukarka mobilna. Wykorzystuje ona technologię druku natychmiastowego i jest bezprzewodowa. Jej kompatybilne rozmiary pozwalają zabrać ją wszędzie i drukować zdjęcia bezpośrednio ze smartfonów czy tabletów.

Domowa drukarka, nie tylko do zdjęć

Jeśli zdjęcia będzie się drukować hobbystycznie na własny użytek, to lepszym rozwiązaniem będzie drukarka atramentowa. Spisuje się ona o wiele lepiej niż ta laserowa, która nie jest w stanie zapewnić wystarczającej jakości druku. Przed zakupem drukarki atramentowej warto zwrócić uwagę, czy posiada ona funkcje Photo umożliwiającą wysoką jakość drukowania zdjęć. Sprzęty z tą funkcją umożliwiają wykorzystywanie większej ilości kolorów tuszów niż podstawowy zestaw CMYK. Przydatnymi funkcjami, jakie ma drukarka do zdjęć jest połączenie Wi-Fi czy możliwość prostego retuszowania fotografii. Plusem, jakim może pochwalić się drukarka atramentowa, jest też możliwość swobodnego ustawienia formatu wydruku oraz druk na różnego typu materiałach. Nie bez znaczenia jest również wydajność sprzętu i prędkość wydruku.

Wybór tuszu do drukarek do zdjęć

Na efekt samodzielnego wydruku zdjęć w dużej mierze wpływa nie tylko urządzenia, lecz także używane materiały eksploatacyjne. Stara prawda mówi, że przy wyborze drukarki do zdjęć największą uwagę trzeba zwrócić na ilość tuszy. W profesjonalnych drukarkach do zdjęć oprócz standardowych czterech kolorów CMYK jest też miejsce na dwa dodatkowe pojemniki np. z tuszem jasnopurpurowym i jasnobłękitnym. Coraz więcej producentów decyduje się też na wprowadzenie dodatkowego czarnego tuszu, który oznaczony jest jako fotograficzny – bardzo korzystnie wpływa on na jakość wydruku fotografii.  Większa ilość kolorów tuszu do drukarki pozwala uzyskać ładniejsze przejścia tonalne oraz żywsze kolory, co przełoży się na wyższą jakość fotografii. Warto też pamiętać o tym, aby kupować odpowiednie pojemniki z tuszem. Dobre tusze do drukarek fotograficznych to te, które cechują się dużą trwałością. Warto też pamiętać, że dobra jakość druku dzięki zastosowaniu oryginalnych tuszy do drukarek jest faktem, dlatego raczej nie poleca się stawiania na zamienniki. To, dlatego chcąc uzyskać wysoką jakość drukowanych zdjęć, warto zainwestować w dobre, oryginalne materiały eksploatacyjne do drukarek np. tusze HP.  To one są gwarancją jakości i sprawiają, że fotografia nie utraci swoich kolorów nawet przez kilkadziesiąt lat.

Jak przygotować zdjęcia do druku?

Dziś zdjęcia robimy mechanicznie. Nie zastanawiamy się, co i jak fotografujemy, wiedząc, że miejsca na dysku nam nie zabraknie. Do wydruku warto jednak wybrać najlepsze zdjęcia. Przed drukiem warto je również odpowiednio przygotować, czyli obrobić. W tym pomogą rozmaite programy do edycji zdjęć. Najpopularniejsze są te z rodziny Adobe, ale chociaż oferują one wiele funkcji, to są płatne. Na szczęście w sieci nie brakuje bezpłatnych rozwiązań. Dzięki nim można przeprowadzić retusz fotografii, zmienić nasycenie barw, poprawić kadrowanie – a to tylko kilka podstawowych opcji.

Drukowanie zdjęć w domu – o czym jeszcze trzeba pamiętać?

Drukowanie zdjęć w domu to wygodna i oszczędna opcja. Aby jednak móc cieszyć się optymalnymi efektami, warto poświęcić chwilę i przygotować się do tego zadania. Selekcja zdjęć i ich retusz to dopiero początek. Zadbać trzeba także o odpowiedni papier. Najlepiej sięgnąć po ten fotograficzny, który zapewni wysoką jakość i trwałość fotografii. Papier fotograficzny może być błyszczący lub matowy. Ten pierwszy pozwala uzyskać wyraziste zdjęcie, ten drugi wyeliminuje odciski palców z wydruków. Papier do samodzielnego drukowania zdjęć powinien być też odpowiednio gruby – zaleca się wybór tego o gramaturze 170 g/m² do 370 g/m². Bezpośrednio przed wydrukiem należy też sprawdzić poziom tuszy. Ich niski stan może spowodować, że drukarka automatycznie zacznie rekompensować braki innymi kolorami, a to przełoży się na estetykę wydruku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here