W jaki sposób smartfony szkodzą Twoim oczom

Smartfony stały się podstawową rzeczą w codziennym życiu. Przydają się niemal do wszystkiego: sprawdzenia rozkładu jazdy pociągów, zrobienia szybkiego zdjęcia, wzięcia udziału w rodzinnej rozmowie grupowej, a nawet – do czego po raz pierwszy został stworzony telefon komórkowy – wykonania połączenia telefonicznego. Wszystko to sprawiło, że przeciętny dorosły spędza 8 godzin i 41 minut na urządzeniach cyfrowych każdego dnia.

Czym jest niebieskie światło?

Ponieważ lata 2010 zostały nazwane „dekadą smartfonów”, nie jest zaskoczeniem, że przeprowadzono wiele badań w tej dziedzinie. Jednym z odkryć, które wydaje się być wszędzie wymieniane, jest „niebieskie światło”. Jest to światło, które jest emitowane przez nasze telefony, tablety i laptopy i, niestety, okazało się, że ma negatywny wpływ na nasze zdrowie oczu. Badania sugerują, że ma ono „potencjał prowadzący do zwyrodnienia plamki żółtej”, omijając źrenicę i rogówkę i kierując wiązkę bezpośrednio na siatkówkę. Uważa się, że niebieskie światło wpływa na centralne widzenie, ponieważ zabija komórki fotoreceptorowe w siatkówce. Jak pisze https://techpolska.pl/, w przeciwieństwie do niektórych innych komórek w organizmie, komórki te po śmierci nie mogą się zregenerować. Oznacza to, że każde ich uszkodzenie jest trwałe.

Czym jest niebieskie światło?

Niebieskie światło pochodzi również ze światła słonecznego, które, jak wszyscy wiemy, jest szkodliwe dla naszych oczu. Nosimy nawet okulary przeciwsłoneczne, aby chronić przed nim oczy – czy powinniśmy więc robić to samo z naszymi ekranami? Niebieskie światło jest szczególnie toksyczne, ponieważ ma krótszą długość fali niż inne kolory światła, co oznacza, że ma więcej energii. Niebieskie światło uniemożliwia również organizmowi uwalnianie melatoniny, substancji chemicznej, której organizm potrzebuje, aby czuć się sennym. Ponieważ niebieskie światło pochodzi również ze słońca, oszukuje nasz mózg, że jest jeszcze dzień, co utrudnia zasypianie. https://techpolska.pl/ niebieskie światło – polecamy wszystkim odwiedziny tej witryny.

Co to jest zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem?

Stwierdzono, że nadmierne korzystanie z ekranu i ekspozycja na niebieskie światło przyspieszają rozwój zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (AMD). AMD pojawia się najczęściej po 60. roku życia, ale eksperci uważają, że wraz z upływem czasu i wzrostem korzystania z ekranów będzie się to nasilać. Przewiduje się, że do 2040 roku problem ten dotknie 288 milionów ludzi. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, niebieskie światło niszczy komórki fotoreceptorowe oka i dlatego utrudnia widzenie centralne. Niektóre nowsze badania sugerują jednak, że niebieskie światło zamiast tego „promuje wzrost trujących cząsteczek” w oczach, powodując AMD. Dzieje się tak, ponieważ jest ono emitowane bezpośrednio na siatkówkę, powodując znacznie większe uszkodzenia niż inne, mniej intensywne formy światła.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here