alkohol

Alkohol posiada opinie substancje szkodliwe zdrowiu oraz kondycji osoby uprawiającej sport. W myśl takiej teorii podczas treningu w zalecana jest całkowita rezygnacja ze spożywania napojów alkoholowych. Czy nie jest to jednak zbyt rygorystyczne podejście? Czy jednak alkohol posiada negatywne skutki w organizmie sportowca, cofając osiągnięte ciężką pracą efekty treningowe? Przekonajmy się! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/alkohol-i-trening-czy-ida-w-parze/ 

Efekty działania alkoholu 

Praktycznie każdy zna krótkoterminowe skutki które płyną ze spożywania alkoholu. Są to między innymi bóle i zawroty głowy, osłabienie mięśni, bóle żołądka, gorsetem, zaburzenia koordynacji ruchowej. Takie objawy mają bezpośredni wpływ alkoholu na układ nerwowy oraz wątrobę. Poza tym alkohol jest metabolizowany w wątrobie do związków, które są kilkadziesiąt razy bardziej szkodliwe dla organizmu, niż sam alkohol. 

Po spożyciu alkoholu nie ma mowy o treningu oraz realizacji planu żywieniowo sportowego. Poza złym samopoczuciem, alkohol wywiera również serek wpływów, które bezpośrednio oddziałują na mięśnie, wydolność organizmu i jego zdolności regeneracyjne. 

Jak alkohol działa na organizm sportowca? 

Przede wszystkim hamuje on syntezę glikogenu, czyli formy zapasowej glukozy w mięśniach oraz wątrobie. Przekłada się to przede wszystkim najsłabsza siły mięśni oraz spowolnione procesy regeneracji. Co więcej podrażnia od błony śluzowej żołądka i powoduje zaburzenia wchłaniania oraz prowadzi do niedoborów pokarmowych, zarówno w zakresie makro- jak i mikroskładników. Alkohol przyczynia się również do przyrostu masy ciała, ponieważ 1 g alkoholu, to aż 7 kcal. Spożycie alkoholu nasila również apetyt i odpowiada za odwodnienie organizmu, Które prowadzi do mniejszej wydolności pracy mięśni, bólów i zawrotów głowy oraz zaburzenia pracy nerek. Zaburza on również fizjologiczny rytm snu, a także obniża efektywność regeneracji proteinowej.

Co więcej alkohol oddział je bezpośrednio na mięśnie oraz czynniki które wpływają na ich rozbudowy. Między innymi:

  • hamuje wchłanianie glukozy i aminokwasów
  • obniża przekrój poprzeczny włókien mięśniowych
  • obniża liczbę naczyń włosowatych w mięśniach
  • prowadzi do spadku siły mięśni
  • obniża poziom testosteronu i hormonu wzrostu
  • obniża wydolność układu sercowo-naczyniowego
  • obniża wydolność układu oddechowego
  • zaburza procesy termoregulacji 

Zobacz też: http://www.alniko.pl/dbanie-o-stawy-przy-uprawianiu-sportu/ 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here