Co warto wiedzieć o kursach języka niemieckiego

Na pierwszy rzut oka kursy języka niemieckiego kojarzą się zwykle z tym, czego „doświadczają” uczniowie w wielu polskich szkołach. Na szczęście kursy organizowane przez profesjonalistów stoją na dużo wyższym poziomie, o czym pośrednio świadczy pewna „normalizacja” ich poziomów.

Litera N prawdę powie

Poziomy, w oparciu o które realizowane są kursy języka niemieckiego, są najczęściej definiowane za pomocą litery N i kolejnych, przypisanych do nich numerów. I tak kursy określane jako N1, N2 i N3, to kursy podstawowe, które – po ich ukończeniu – pozwalają na osiągnięcie zdolności do podstawowej komunikacji.

Co ważne, każdy z tych poziomów trwa rok. Oznacza to, że trzy lata to wystarczająco dużo, by móc w miarę sprawnie porozumiewać się w tym języku. Jeśli jednak ktoś chce pracować (na wykwalifikowanym poziomie) lub studiować w Niemczech, konieczne będzie podjęcie jeszcze bardziej zaawansowanych kursów, tym razem oznaczonych numerem N4 i N5.

Nauka na każdym poziomie

Każdy, profesjonalny kurs języka niemieckiego jest organizowany w ten sposób, by zapewnić uczestnikom możliwość w miarę swobodnego porozumiewania się w tym języku. Dlatego zdecydowana większość szkół skupia się na nauce płynnego mówienia po niemiecku. Wszak umiejętność pisania i słuchania również jest ważna, ale nie aż tak bardzo.

W tym celu każdy kurs języka niemieckiego przeprowadzany jest w sposób wieloetapowy. W jego trakcie czytane są niemieckojęzyczne pozycje literackie, słucha się niemieckich piosenek, a także – w miarę możliwości – próbuje się stworzyć pełną dokumentację, która napisana jest w tym języku.

Nowoczesne sposoby nauczania

Niektórzy organizatorzy kursów języka niemieckiego stawiają na nieco inne rozwiązania, wychodząc niejako naprzeciw oczekiwaniom słuchaczy. Nic więc dziwnego, że na kursach mówi się coraz więcej o grach językowych, prezentacjach multimedialnych, czy też innych, zaskakujących formach nauki tego języka.

Na koniec warto jednak podkreślić, że nauka niemieckiego opiera się przede wszystkim na aktywności słuchaczy. Oparcie się jedynie na tym, co mają do zaoferowania osoby szkolące, nie jest dobrym rozwiązaniem. To właśnie w domu, a nie w trakcie szkolenia lub kursu, wykuwa się najlepsze umiejętności językowe.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami ze Szkoły języka niemieckiego STRUCTURA.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here