3 cechy dobrego opiekuna osób starszych

Zanim zdecydujemy się na podjęcie pracy w charakterze opiekuna osoby starszej za granicą, powinniśmy przemyśleć wszystkie aspekty naszej decyzji. Oprócz podstawowych wymagań, takich jak umiejętność pokonania bariery językowej czy dotychczasowe doświadczenie, przede wszystkim warto zastanowić się nad swoim charakterem i osobowością, bowiem – jak w każdym zawodzie – tutaj także należy wykazać się pewnymi cechami.

Empatia 

Jej brak dyskwalifikuje nas już na samym początku. Osoby, które chcą podjąć współpracę z Carework.pl powinny wyróżniać się wyrozumiałością oraz wrażliwością. Tylko dzięki tym cechom będą w stanie zrozumieć swoich podopiecznych i  różne sytuacje z ich udziałem, bez ulegania negatywnym emocjom. Należy bowiem pamiętać, że będziemy pracować z osobami w podeszłym wieku, a ich nawyki oraz zachowania bardzo często są następstwem choroby. W takich momentach naszym zadaniem jest wyeliminowanie poczucia osamotnienia, wzbudzenie zaufania oraz zapewnienie bezpieczeństwa seniorowi.

Komunikatywność

Ta cecha nie ogranicza się jedynie do znajomości języka obcego (w razie jej braku wystarczy zgłosić się do oddziału i zapytać o kurs językowy). W przypadku jakichkolwiek utrudnień spowodowanych ubogim słownictwem, zawsze możemy przecież posiłkować się słownikami, gestami oraz zdjęciami. Kluczem dobrej komunikacji jest jednak łatwość nawiązywania kontaktów, umiejętność słuchania drugiej osoby i chęć podtrzymywania rozmowy, dlatego w CareWork.pl liczy się motywacja do budowania relacji, a nie tylko do samej pracy.

Odpowiedzialność

Bycie opiekunem osoby starszej wymaga od nas gotowości do ponoszenia praktycznie całodobowej odpowiedzialności za nią, co wiąże się z dodatkowym stresem w przypadku wystąpienia problemów i nieprzewidzianych sytuacji. Musimy więc być odporni psychicznie, samodzielni, zaradni oraz gotowi do reagowania w każdym momencie. Niedopilnowanie swoich obowiązków, podobnie jak brak asertywności, może prowadzić nawet do sytuacji zagrożenia życia. Ponadto odpowiedzialność wiąże się także z posiadaniem wiedzy o stanie zdrowia seniora, regularnym dbaniem o porządek oraz prowadzeniem gospodarstwa domowego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here