Zwalczanie chwastów jednoliściennych w zbożach

Chwasty wpływają na każdego na świecie, zmniejszając plony i jakość plonów, opóźniając lub zakłócając zbiory, zakłócając karmienie zwierząt (w tym zatrucia), zmniejszając zdrowie zwierząt, zapobiegając przepływowi wody, jako pasożyty roślin itp.

Chwasty są powszechne i powodują wiele strat w plonach. Straty szacowane są w miliardach dolarów na całym świecie. Nie ma wiarygodnych badań nad ogólnoświatowymi szkodami powodowanymi przez chwasty. Jednak powszechnie wiadomo, że straty spowodowane przez chwasty przekroczyły straty spowodowane przez jakąkolwiek kategorię szkodników rolniczych, takich jak owady, nicienie, choroby, gryzonie itp.

Czy zwalczanie chwastów jednoliściennych w zbożach jest konieczne?

chwast

Zmniejszenie plonów ma bezpośredni związek z konkurencją chwastów. Generalnie wzrost o jeden kilogram wzrostu chwastów odpowiada zmniejszeniu o jeden kilogram wzrostu upraw. Do chwastów jednoliściennych zaliczamy pospolity perz czy miotłę zbożową. Perz to znany chwast, należący do traw. Jest chwastem o dużym zapotrzebowaniu świetlnym. Silnie rozprzestrzenia się przy złym stanie zasiewów. Perz pobiera z 1ha w ciągu roku: 70 kg potasy, 30 kg fosforu, 50 kg azotanu. Rozłogi znane są z dużej żywotności i nawet pocięte na malutkie kawałeczki, szybko się rozrosną. Miotła zbożowa natomiast występuje głównie w zbożach ozimych. W zbożach dojrzewa wcześniej i osypuje ziarniakami w czasie żniw. Ziarniaki miotły kiełkują na powierzchni gleby lub na niewielkiej głębokości pod ziemią. W głębokich warstwach gleby mogą przetrwać parę lat i być zdolne do wykiełkowania.

Bardzo ważne jest, aby skutecznie zwalczać chwasty jednoliścienne, ponieważ rozprzestrzeniają się one bardzo szybko. Aby zadziałać kompleksowo i dokładnie warto znać skuteczne zwalczanie chwastów jednoliściennych w zbożach za pomocą specjalnie przygotowanych preparatów. Pod linkiem znajdziesz wiele pożytecznych informacji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here