Wycięcie migdałków

Przewlekłe i ostre infekcje górnych dróg oddechowych, problemy z przełykaniem czy niewyraźna mowa – to najbardziej charakterystyczne objawy przerostu migdałków. Dolegliwość dopada przede wszystkim dzieci, choć niejednokrotnie zmagają się z nią także i dorośli. Jednym ze sposobów leczenia schorzenia jest chirurgiczna resekcja. Jednakże czy zawsze jest ona konieczna i co najważniejsze – czy wycięcie migdałków jest bezpieczne?  Sprawdźmy!

Migdałki – czym są i jaką pełnią rolę?

Migdałki to integralne struktury układu chłonnego gardła. Wyróżnia się kilka ich typów, z czego największe problemy sprawiają z reguły te zlokalizowane między języczkiem a grzbietem języka. Migdałki podniebienne, bo to o nich mowa, pełnią ważną funkcję we wczesnych latach życia, wspierając system odpornościowy. Z wiekiem zanikają, lecz w niektórych przypadkach dochodzi do ich przerostu, co może skutkować koniecznością ich usunięcia. Dolegliwości z nimi związane występują zazwyczaj w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Kiedy zaleca się wycięcie migdałków?

Wycięcie migdałków, nazywane fachowo tonsillektomią, nie jest konieczne w każdym przypadku ich powiększenia. Przeprowadzenie zabiegu zaleca się przede wszystkim w razie częstego występowania nasilonych dolegliwości, będących efektem ich przerostu, tj. anginy (4-6 razy w ciągu roku), przewlekłych, ostrych infekcji trwających dłużej niż 3 miesiące, nacieków, ropni. W przypadku dorosłych, wycięcie migdałków zaleca się także w przypadku pojawienia się utrudniających codzienne funkcjonowanie bóli mięśni i stawów, zapalenia mięśnia sercowego lub nerek oraz w razie występowania bezdechu śródsennego. Zabieg zawsze poprzedzony jest jednak próbą wyleczenia schorzenia terapią farmakologiczną.

Rewitalizacja, odmładzanie i ujędrnianie skóry – o możliwościach zabiegów medycyny estetycznej przeczytasz na: http://www.gazetawroclawska.pl/strona-kobiet/a/co-oferuje-medycyna-estetyczna-zabiegi-odmladzajace-rewitalizujace-ujedrniajace,13197009/.

Wycięcie migdałków – czy jest bezpieczne?

Czy wycięcie migdałków jest bezpieczne? Usuwanie migdałków podniebiennych to zabieg chirurgiczny przeprowadzany obecnie najczęściej przy użyciu metody koblacji. To bezpieczna dla pacjenta nowoczesna technika operacyjna, wykorzystująca energię fal elektromagnetycznych. Generowana przez nie plazma o niskiej temperaturze pozwala na precyzyjne oddzielanie i usuwanie tkanek bez wpływu na te sąsiadujące oraz natychmiastowe hamowanie ewentualnych krwawień. To zapewnia bardzo niskie ryzyko wystąpienia powikłań, mniejsze dolegliwości bólowe i obrzęki po zabiegu oraz znacznie krótszy czas rekonwalescencji.

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here