Wybór odpowiednich amortyzatorów samochodowych

0
740

Zawieszenie samochodu pełni szereg funkcji. Po pierwsze stanowi ono niejako podstawę dla całej konstrukcji samochodu. Jednak poza tym podstawowym zadaniem, zawieszenie odpowiada również za bezpieczeństwo i komfort jazdy. Istotny jest każdy element zawieszenia, jednak na szczególne wyróżnienie zdają się zasługiwać amortyzatory. Dlaczego są one tak ważne? Jakie rozróżniamy dzisiaj amortyzatory? Jak dobrać odpowiedni amortyzator do swojego samochodu i własnych potrzeb?

Amortyzatory olejowe i gazowe

Podstawowe rozróżnienie amortyzatorów dotyczy tego, czym są one wypełnione. Starszego typu amortyzatory wypełnione są olejem. To on odpowiada za amortyzowanie wstrząsów. Natomiast w nowszego typu amortyzatorach znajduje się gaz. Należy jednak zauważyć, że również w amortyzatorach gazowych obecny jest olej. Jest go tam jednak mniej niż w amortyzatorach olejowych. Gaz i olej w modelach tego typu znajdują się w oddzielnych komorach, które dzieli przegroda. Należy zaznaczyć, że znaczące różnice występują również pomiędzy poszczególnymi modelami amortyzatorów gazowych i olejowych. Więcej na temat dzisiejszych amortyzatorów i różnic między nimi dowiedzieć się można z artykułów na stronie www.ucando.pl/blog/.

Zadania amortyzatorów i jak dobrać najlepsze?

Zasadniczą funkcją amortyzatorów jest łagodzenie wstrząsów. Tym samym ich działanie najważniejsze jest podczas pokonywania wszelkich nierówności. Należy jednak pamiętać, że tak naprawdę amortyzatory działają cały czas, gdy samochód jest w ruchu. Zapewniają one właściwą przyczepność kół do jezdni, co jest szczególnie ważne podczas pokonywania zakrętów. Sprawność amortyzatorów to kluczowa kwestia, jeśli chodzi o bezpieczeństwo jazdy. Jakiekolwiek, choćby najmniejsze, problemy z którymś z amortyzatorów powinny skłaniać do jak najszybszej wizyty w warsztacie samochodowym.

Dokonując wyboru amortyzatorów, należy zwrócić uwagę na model posiadanego samochodu oraz na własny styl jazdy. Dlaczego to tak ważne? Rzecz w tym, iż nowoczesne amortyzatory gazowe świetnie sprawdzają się w przypadku szybkich samochodów prowadzonych przez kierowców preferujących agresywny styl jazdy. Amortyzatory te mocno usztywniają zawieszenie, dzięki czemu łatwiej jest rozpędzać samochód oraz wchodzić w zakręty na stosunkowo wysokich prędkościach. Jednak sportowe amortyzatory gazowe nie zapewniają tak dużego komfortu, jak miękkie modele olejowe. Te ostatnie jednak sprawdzają się głównie podczas spokojnej jazdy po mieście. Rozmaite modele amortyzatorów gazowych i olejowych znaleźć można w sklepie internetowym Ucando.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here