Rzucanie palenia jest trudniejsze niż mogłoby się wydawać. Jest tak dlatego, że ludzie wyjątkowo szybko uzależniają się od nikotyny. Jest to substancja, której działanie uzależniające jest podobne do takich narkotyków jak heroina czy kokaina. W danych opublikowanych przez Warszawskie Centrum Onkologii wynika, że ponad połowa palaczy chce rzucić palenie. Problem wynika z tego, że spora część z nich nie ma pojęcia jak to zrobić. Przedstawiamy pięć skutecznych sposobów, które wspomogą walkę z nałogiem.
Unikaj miejsc, które mogą kojarzyć się z paleniem papierosów
Miejsca, w których zwykliśmy palić papierosy podświadomie często są dla nas bodźcami, które skłaniają do powtórnego sięgnięcia do nałogu. Jeśli przykładowo zwykliśmy chodzić na papierosa za firmowy budynek, warto zastanowić się nad (przynajmniej chwilowym) omijaniem tego miejsca. A co, jeśli np. paliliśmy w domu? Niewielkie przemeblowanie i zmiana aranżacji pomieszczenia, w którym zwykliśmy palić powinna przynieść pożądane rezultaty. Najważniejsze jest to, żeby dane miejsce nie kojarzyło nam się z papierosem.
Zainwestuj w środki wspomagające rzucenie palenia
Obecnie w aptekach można znaleźć bardzo dużo środków, które pomogą nam w walce z nałogiem. Jednym z nich jest np. Tabex. Substancją czynną tego preparatu jest cytozyna, która wywiera działanie na receptory nikotynowe w naszym organizmie. Cytozyna działa podobnie do nikotyny, lecz w nieszkodliwy sposób – powoduje wydzielanie adrenaliny i wzrost ciśnienia krwi, czyli sytuacje, do których organizm przywykł podczas palenia. Palacze, który stosują regularnie stosują Tabex stopniowo zmniejszają swoje zapotrzebowanie na nikotynę, aż do momentu, w którym następuje całkowite odstawienie. Taka kuracja trwa zazwyczaj około 25 dni.
Poinformuj bliskich, że zamierzasz rzucić palenie
Taka informacja w twoim najbliższym otoczeniu może być bardzo pomocna, ponieważ dzięki wsparciu rodziny przyjaciół być może łatwiej będzie ci przebrnąć przez ten czas. Możesz powiedzieć rodzinie, aby w kryzysowych momentach spróbowali odciągnąć cię od powrotu do nałogu poprzez wspólną aktywność czy rozrywkę. Nie bój się także mówić o tym, co nie będzie dla ciebie pomocne. Bądź dla siebie wyrozumiały i wytłumacz bliskim co mogą zrobić, aby ułatwić ci ten czas.
Zastanów się co możesz zrobić z wolnymi rękami
Jednym z większych trudności, które mogą cię spotkać przy rzucaniu palenia to uczucie, że nie masz co zrobić z rękami w sytuacjach, kiedy zazwyczaj trzymałeś w nich papierosa. Warto przygotować się na taką ewentualność i mieć w zanadrzu coś, co pozwoli ci zająć ręce. Może to być cokolwiek, od małej piłeczki antystresowej i długopisu, po gumkę do włosów. Ważne jest, aby rzeczy te były małe i zmieściły się do kieszeni. Jeśli potrzebujesz czegoś, co zastąpi także wkładanie papierosa do ust to spróbuj postawić na przekąski typu pestki słonecznika, suszona żurawina, orzeszki lub zwykłe gumy do żucia.
Przemyśl dokładnie, dlaczego chcesz rzucić palenie
Korzyści rzucenia palenia są bardzo duże i znacznie przewyższają samą krótkotrwałą przyjemność jaką daje nikotyna. Twoje płuca po jednym dniu bez papierosów zaczynają się oczyszczać, a co za tym idzie spada o połowę ryzyko wystąpienia raka płuca, jamy ustnej, przełyku i krtani. Znacznie obniża się także wystąpienie udaru mózgu. Dodatkową korzyścią zdrowotną jest to, że twoje ciśnienie i puls (które przez nikotynę są stale podwyższone) wracają do normy. Przemyśl także swoje osobiste pobudki, które mogą pomóc ci w walce z nałogiem. Możesz wypisać je na kartce i powiesić w widocznym miejscu, aby w każdej chwili mieć przypomnienie, dlaczego decydujesz się zakończyć z nałogiem.