Filiżanka kawy to bezpieczna dawka dla mamy i dziecka
fot. Pixabay.com

Każda świeżo upieczona mama cierpi na niedobory snu. Nieprzespane noce przy noworodku to coś zupełnie normalnego. Dziecko budzi się w nocy, płacze, chce jeść lub się przytulić. Mama karmiąca piersią oddałaby więc wiele za to, aby móc wesprzeć się kawą, jeśli brakuje jej energii. Czy może więc to zrobić?

Przeczytaj też: https://www.gmrecords.pl/czy-mozna-pic-kawe-karmiac-piersia/

Kofeina a karmienie piersią

Wszyscy wiemy o tym, że kofeina skutecznie przywraca energię. Nic więc dziwnego, że tak chętnie po nią sięgamy. Młoda mama jest narażona na wiele wyzwań i sytuacji, które są dla niej wyczerpujące. A przy tym bardzo często nie może sobie pozwolić na to, aby pójść spać, kiedy jest bardzo zmęczona lub liczyć na regenerujący sen w nocy. Kofeina jest więc tym związkiem chemicznym, który przyspieszy krążenie, podniesie poziom serotoniny, pobudzi,  a do tego szybko się wchłonie do organizmu.

Dlatego też dla każdej młodej mamy mamy dobrą wiadomość – możesz pić kawę! Filiżanka dziennie jest dopuszczalna. Oczywiście, ważne jest to, aby przestrzegać tej ograniczającej zasady. Taka ilość jest bezpieczna dla dziecka. W filiżance kawy mamy około 130 mg kofeiny. 1 procent z tego przeniknie do mleka. Taka ilość nie stanowi więc żadnego zagrożenia dla dziecka, które jest karmione piersią.

Wpływ kofeiny na dziecko

Warto jednak pamiętać o tym, że kofeina znajduje się nie tylko w kawie. Zawiera ją również herbata, czekolada, niektóre leki. Dzienna dawka spożytej przez mamę w różnych produktach kofeiny nie może przekroczyć 300 mg. W przeciwnym razie będzie to miało niekorzystny wpływ na dziecko. Może stać się ono nadmiernie pobudzone, mieć problemy z zasypianiem i wyciszaniem się. Jeśli mamy takie problemy z naszym niemowlakiem, warto zaobserwować, czy ma rozszerzone źrenice, a płacz stał się bardziej uciążliwy. Jeśli tak, należy odstawić wszelkie produkty z kofeiną na dwa tygodnie. Takie odstawienie powinno przywrócić maleństwu równowagę. Później natomiast należy przestrzegać zalecanych norm i nie pozwalać sobie na ich przekraczanie.

Mama nie musi również obawiać się wpływu kofeiny na zmniejszenie laktacji. Nie ma ona takich właściwości. Jeśli natomiast czuje, że jej dziecko się nie najada, warto, aby zadbała o swój wypoczynek, dobry nastrój, dietę i aktywność fizyczną. Wówczas łatwiej będzie jej utrzymać laktację na właściwym dla dziecka poziomie.

Zobacz też: http://www.alniko.pl/maseczka-nawilzajaca-na-twarz-domowymi-sposobami/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here