Opłaty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej

Własna firma to nie tylko szereg uprawnień, ale również zobowiązań. Trzeba mieć na uwadze, że bez odpowiedniego podejścia do kwestii optymalizacji kosztów możemy łatwo popaść w spiralę zadłużenia. Dlatego wszystkie wydatki firmowe powinny zostać należycie zaplanowane. Niestety, część danin o charakterze publicznoprawnym zobowiązani jesteśmy opłacać każdego miesiąca. Są to tak zwane koszty stałe, których co do zasady nie da się uniknąć. Istnieją jednak pewne sposoby, dzięki którym możliwe jest ich znaczące uszczuplenie. Takie działania podejmowane są przez niemal każdego przedsiębiorcę, ponieważ znacząco zwiększają rentowność biznesu i sprawiają, że możliwe jest zwiększenie zatrudnienia w ramach firmy.

Podstawowym kosztem każdego przedsiębiorcy są składki na ubezpieczenia społeczne. W przypadku firm jednoosobowych sprawa jest niezwykle prosta, ponieważ jedyny udziałowiec odprowadza je wyłącznie za siebie. W takiej sytuacji składki wynoszą 1200 zł co miesiąc. Obejmują one ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz wypadkowe. Możliwe jest także zdecydowanie się na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, które jest bardzo przydatne w sytuacji, gdy przedsiębiorca często choruje bądź planuje urlop macierzyński. Jeżeli okoliczności te nie znajdują w danej sytuacji zastosowania, warto pominąć opłacanie tej daniny. Jest to szczególnie istotne w sytuacji, gdy z prowadzeniem własnego biznesu dopiero startujemy – wtedy liczy się praktycznie każdy zaoszczędzony grosz.

Początkujący przedsiębiorcy mogą korzystać z możliwości opłacania składek na ZUS w preferencyjnej wysokości. Realnie oznacza to konieczność odprowadzania zaledwie połowy wskazanej wyżej sumy. Niestety, jest to obwarowane pewnymi konsekwencjami. Mianowicie, w przypadku, gdy po założeniu działalności gospodarczej ściśle współpracujemy z dotychczasowym pracodawcą, wówczas nie będzie możliwe skorzystanie z preferencji. Ponadto ulga może być wykorzystana przez nas tylko raz. Oznacza to, że likwidacja działalności gospodarczej i stworzenie nowej nie wiąże się z możliwością uzyskania dodatkowej preferencji. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że zawieszenie funkcjonowania przedsiębiorstwa nie pozbawia nas prawa do ulgi. Trzeba jednak pamiętać, że czas płynie nadal, a wraz z nim kolejne miesiące preferencyjnego ZUS-u. Bez znaczenia pozostaje więc moment, w którym działalność gospodarcza zostanie ponownie podjęta.

Warto wskazać, że obecnie przepisy umożliwiają również założenie firmy na próbę. Zabieg ten polega na tym, że możemy bez rejestrowania działalności wykonywać ją przez okres półroczny. Po tym czasie podejmujemy decyzję, czy zamierzamy wykonywać ją nadal. Wtedy też powstaje konieczność odprowadzania pierwszych składek na ubezpieczenie społeczne. Trzeba przyznać, że taki inkubator wydaje się być niezwykle ciekawym rozwiązaniem. Nie wiadomo jeszcze, jak przepisy te będą funkcjonować w długoletniej praktyce, jednakże dla ludzi, którzy rozpoczynają dopiero swoją przygodę z biznesem, taka regulacja jest bardzo korzystna.

Działalność gospodarcza opłaty obejmują również zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Ich wysokość zależy z reguły od wybranej formy opodatkowania. Warto skupić się na zasadach ogólnych, na których opodatkowana jest większość przedsiębiorstw. Otóż w sytuacji, gdy dochód firmy nie przekracza 85 tysięcy złotych, możliwe jest odprowadzanie stałych składek w wysokości 18% osiągniętych dochodów. Jak wiadomo, miernik ten oznacza przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania. Z reguły przedsiębiorcy decydują się na generowanie jak największych kosztów działalności na początku jej istnienia. Nie budzi to w żadnej mierze wątpliwości ze strony Urzędu Skarbowego. Trzeba przyznać, że zabieg ten jest bardzo skuteczny. Jak powszechnie wiadomo, wiele wydatków prywatnych można z powodzeniem wliczyć w koszty. Należy jednak w każdej sytuacji kierować się rozwagą, bowiem w przypadku, gdy urząd podda w wątpliwość celowość danego zakupu, możemy być zmuszeni do odprowadzania wyższych danin.

Dla początkujących przedsiębiorców zdecydowanie dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z możliwości uiszczania zaliczki kwartalnej. Oznacza ona, że należność na rzecz organów kontroli skarbowej jest odprowadzana jedynie raz na trzy miesiące. Pozwala to na zyskanie więcej czasu na uzbieranie należnej daniny. Środki mogą być z powodzeniem obracane i przynosić nam dodatkowy dochód. W przypadku, gdy zdecydowaliśmy się na odprowadzanie podatku VAT, należy liczyć się również z koniecznością zapłaty zaliczek na rzecz tej daniny. Z reguły możliwe jest stosowanie wielu odliczeń, które sprawiają, że należność nie jest zbyt wysoka. Warto jednak dokładnie sprawdzić, czy dla danego profilu działalności ponoszone wydatki mają charakter celowy.

Do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej należy również doliczyć opłaty, które są uiszczane tytułem obsługi księgowej. Jak powszechnie wiadomo, prowadzenie spraw księgowych na własną rękę może okazać się zbyt uciążliwe. Dlatego zdecydowanie opłaca się zlecić obsługę profesjonalistom. Koszt ten zależny jest od odprowadzanych podatków oraz od ilości wystawianych faktur. Lokalne biura rachunkowe ochoczo podejmują się każdego zlecenia, dlatego nie należy obawiać się nadmiernie tej kwestii. W sytuacji, gdy prowadzimy księgowość na własną rękę, niezbędny jest wykup licencji na dobry program obrachunkowy. Możliwy jest także wybór narzędzi, które dostępne są bezpośrednio w sieci. Niektóre z nich są płatne, dlatego warto przewidzieć dodatkowe środki również na ten cel.

Jeżeli prowadzimy działalność w handlu lub usługach, dobrze jest korzystać z pomocy wyspecjalizowanego prawnika. Faktury za jego usługi możemy z powodzeniem wliczyć do kosztów działalności. Wynagrodzenie radcy prawnego lub adwokata często charakteryzuje się tym, że występuje stała podstawa oraz prowizja zależna od wartości przedmiotu sporu. Ważne jest jednak, aby istniała solidna podstawa do wyliczenia honorarium, bowiem w innej sytuacji ujęcie kosztów obsługi prawnej w pasywach może być utrudnione.

irelandstats.com/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here