Jakie są objawy astygmatyzmu

Astygmatyzm to powszechna wada wzroku. Wynika ona z braku kulistości rogówki lub soczewki, co sprawia, że światło wpadające do oka jest rozproszone i uniemożliwia ostre widzenie. Astygmatyzm ma najczęściej wrodzony charakter. Jak można rozpoznać i leczyć tę wadę?

Objawy astygmatyzmu

Objawy astygmatyzmu są charakterystyczne. Wada sprawia, że człowiek widzi w sposób nieostry na różnych odległościach. Nie ważne, czy skupia się na ekranie telefonu czy telebimie z reklamą, który znajduje się w oddaleniu. Często towarzyszy mu także ból głowy w okolicach skroni, łzawienie lub pieczenie oczu oraz zmęczenie. Aby uzyskać ostry obraz, osoba z astygmatyzmem ma skłonność do przekrzywiania głowy i mrużenia oczu. Wielu ludzi, u których zdiagnozowane wadę, ma także problem z widzeniem ostrych konturów bądź utrzymaniem jednakowej ostrości widzenia linii pionowych i poziomych występujących koło siebie. Więcej informacji znajdziesz na: https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/astygmatyzm

Leczenie i korekcja wzroku

W niektórych przypadkach istnieje możliwość wyleczenia wady za pomocą zabiegu laserowego bądź chirurgicznego. Najczęściej stosowana jest jednak korekcja wzroku, która przywraca prawidłową ostrość widzenia. Wymaga ona użycia specjalnych szkieł cylindrycznych. Każdy pacjent ma do wyboru dwie opcje: okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe. W ostatnich latach na popularności zyskują jednak soczewki, które są bardziej funkcjonalne. Przede wszystkim umożliwiają one aktywny styl życia, a nawet uprawianie sportów. Nie spadną z nosa jak okulary i nie ulegną uszkodzeniu. Nie są także czułe na warunki pogodowe, jak okulary, które często parują. Nic dziwnego, że sięga po nie wiele osób. Warto zdecydować się na soczewki kontaktowe marki Acuvue, które zawierają składnik nawilżający, a także filtry UV. Oczywiście, można stosować okulary i soczewki zamiennie, w zależności od okoliczności i potrzeb. Odpowiednio dobrane szkła przez specjalistę sprawią, że problem astygmatyzmu przestanie mieć znaczenie. Człowiek może swobodnie czytać, jeździć samochodem, czy oglądać filmy w kinie. Ostrość widzenia wróci za sprawą okularów lub soczewek do normy.

Astygmatyzm to często spotykana wada wzroku, która najczęściej na podłoże genetycznie. Jest bardzo uciążliwa, gdyż uniemożliwia ostre widzenie przedmiotów znajdujących się blisko, jak i w oddali. Utrudnia, a czasem wręcz uniemożliwia też codzienne funkcjonowanie. W razie jakichkolwiek niepokojących objawów najlepiej zgłosić się do okulisty, który dokładnie przebada wzrok, a w razie potrzeby, pomoże wybrać odpowiednie soczewki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here