Sum to duża, silna ryba, często uznawana za króla polskich wód. Zamieszkuje akweny słodkowodne i cechuje się bardzo dużą walecznością. Jeśli zastanawiasz się, kiedy można zapolować na suma oraz jakiej wędki do niego użyć, opowiemy Ci krótko o połowach na króla naszych wód.
Pora na suma!
Sum to ryba drapieżna, słodkowodna. Na jej cykl życia mają istotny wpływ parametry wody, a przede wszystkim temperatura panująca w zbiorniku. Najlepsza pogoda na suma wypada w Polsce od czerwca do września. Jednak ze względu na czerwcowe tarło, ryby należy w tym czasie zostawić w spokoju. Znacznie lepiej jest odczekać trochę czasu, odpuścić lipcowe upały i zdecydować się na połowy w sierpniu oraz wrześniu. Właśnie wtedy można znaleźć najlepsze okazy — i ich największą ilość.
Pogoda także ma znaczenie. Sumy najczęściej biorą, kiedy temperatura wody delikatnie wzrasta, przy czym powinien to być wzrost stopniowy, utrzymujący się długo, a nie radykalny. Temperatura nie powinna też przekroczyć 30 stopni Celsjusza, ponieważ wówczas sumy przestają tak chętnie brać.
Stabilne lub powoli rosnące ciśnienie także może sprzyjać połowom suma. Co ciekawe, również przeciwna sytuacja, czyli nagły spadek ciśnienia tuż przed burzą sprzyja połowom. Krótko po lekkiej burzy warto sprawdzić, czy sumy biorą ponownie — może się zdarzyć, że tak. Z połowów na suma słyną także noce, a szczególnie pełnie księżyca.
Jaka przynęta na suma?
Sum to ryba drapieżna i duża, ale ostrożna, dlatego, zanim wybierzemy przynętę, wybierzmy dobre miejsce na połów. Powinno być spokojne, ciche, najlepiej z dala od innych wędkarzy. W miejscach zbyt tłocznych ryba nie będzie brała.
Suma najlepiej łowić na żywą przynętę, zwłaszcza na małe rybki. Polecane są ukleje, ale sprawdzą się też rosówki, które zanęcą suma. Przynętę warto podawać w taki sposób, aby pozostawiała lekki ślad na wodzie. Taka smuga na pewno zainteresuje naszego króla wód i jeszcze bardziej zachęci go do polowania — a co za tym idzie, do złapania się na wędkę.
Wędka na suma
Ze względu na rozmiary i ciężar, wędka na suma nie powinna być byle jaka. Musi to być sprzęt mocny i wytrzymały, który poradzi sobie z mocną, waleczną rybą. Wędki sumowe powinny mieć ciężar wyrzutu wędziska 100-200 g. Ważna jest solidna budowa każdego elementu, który znajduje się w wędce, aby nie spotkała nas przykra niespodzianka.
Wędka zależy też trochę od stylu łowienia. Jeśli decydujesz się na łowienie spinningowe, zwłaszcza na łódce, sprawdzi się wędka o długości około 1,8-2,1 metra. Jeśli jednak preferujesz połów z lądu i używasz metody stacjonarnej, twoja wędka powinna mieć 3 metry lub nieco więcej.