Jak wygląda praca we Włoszech

Wyjazdy w celach zarobkowych do Włoch nie są już tak popularne, jak kilka lat temu, ale mimo to można znaleźć interesujące zatrudnienie właśnie w tym kraju. Wszystko za sprawą nie tylko pięknych krajobrazów, kuchni czy przyjaznych ludzi, ale także warunków życia i zarobków. Przed podjęciem decyzji o wyjeździe za granicę, warto dokładnie przyjrzeć się temu, jak wygląda praca we Włoszech. Podpowiemy, na co zwrócić uwagę. Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Kto może liczyć na pracę we Włoszech?

We Włoszech przede wszystkim poszukuje się osób, które mogłyby pochwalić się odpowiednimi umiejętnościami oraz kwalifikacjami. Dlatego właśnie w tym kraju najczęściej poszukuje się specjalistów i fachowców w danej branży.

Podczas poszukiwania pracy we Włoszech możemy znaleźć zatrudnienie dla opiekunek osób starszych i dzieci oraz pomocy domowej. Nie brakuje również wolnych miejsc pracy w branży medycznej, gdzie pracę znajdą lekarze oraz pielęgniarki. Na zatrudnienie mogą liczyć również osoby wysoko wykwalifikowane w branży budowlanej, gdzie zapotrzebowanie jest na inżynierów, kierowników budowy, malarzy, tokarzy czy operatorów maszyn. We Włoszech znajdziesz pracę również jako kierowca. Przez to, że kraj ten kojarzony jest głównie z turystyką, to także w tej branży możesz znaleźć zatrudnienie. Nie brakuje ogłoszeń o pracę w gastronomii, hotelarstwie, ogrodnictwie, rolnictwie czy sadownictwie (głównie zbiory owoców i warzyw, praca w winnicach, sadach oraz na plantacjach).

Zarobki i warunki pracy

Polacy mogą legalnie pracować we Włoszech bez konieczności dodatkowych pozwoleń. W przypadku, gdy nasz pobyt w tym kraju jest dłuższy niż okres 3 miesięcy, należy postarać się o zezwolenie na pobyt – to jedyny warunek, jeśli chcemy pracować we Włoszech. Nie obowiązuje również określona płaca minimalna – niektóre branże wyznaczają pewne normy, które mówią o wynagrodzeniu dla danego pracownika. Zarobki uzależnione są oczywiście od branży i sektora, w którym pracujemy. Najwięcej uda nam się zarobić w branży medycznej oraz budowlanej, a w sezonie zdecydowanie w gastronomii i przy obsłudze klientów. Dlatego praca sezonowa jest opłacalna, ponieważ jest to zatrudnienie na kilka miesięcy.

W branży budowlanej można liczyć nawet od 50 euro za godziną w górę, z kolei prace sezonowe w gastronomii, rolnictwie czy turystyce od 10 euro za godzinę. Warto przeglądać oferty pracy we Włoszech, gdzie znajdziemy zazwyczaj szczegółowe informacje o zatrudnieniu, w tym również o zarobkach.

Koszty życia we Włoszech

Z pewnością, wyjeżdżając do pracy we Włoszech, musimy zapoznać się również z obowiązującymi cenami. Dzięki temu będziemy w stanie oszacować, ile wyniosą koszty życia w tym kraju. Włochy nie należą do najdroższych państw w Europie. Szacuje się, że koszt dziennego utrzymania oscyluje w okolicach 40-50 euro. Wszystko tak naprawdę zależy od miejsca pracy i zamieszkania. Bilet komunikacyjny to koszt 2 euro, a z kolei paliwo wynosi od 1,8 do 2,5 euro na litr. Warto jednak pokreślić, że najwięcej zapłacimy za mieszkanie – ceny wahają się od 300 euro za wynajem pokoju, do nawet kilku tysięcy euro miesięcznie za wynajem kawalerki czy większego mieszkania. Ceny wyżywienia są bardzo zbliżone do tych w Polsce, dlatego nie musimy martwić się większymi kosztami w przypadku jedzenia.

Gdzie szukać pracy we Włoszech?

Obecnie rynek pracy daje duże możliwości znalezienia zatrudnienia wygodnie, bez wychodzenia z domu. Dlatego nic dziwnego, że dużym zainteresowaniem cieszą się portale oraz serwisy ogłoszeniowe, które mają bogatą bazę ofert pracy. Jeśli szukasz zatrudnienia, wybierz Europa Jobs – praca we Włoszech, gdzie możesz bez problemu znaleźć legalną i bezpieczną pracę.

źródło zdjęcia: freepik.com

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here