Popularne dania śląskie

W każdym regionie Polski, popularne są jakieś potrawy kulinarne, z których te rejony słyną. Na Śląsku jest wiele takich potraw, które są dla Ślązaków bardzo ważne i często je spożywają. Najpopularniejszy śląski obiad, to kluski śląskie, rolada i czerwona kapusta. Oczywiście wszystko gęsto przykryte sosem mięsnym z rolady. To przepyszny obiad, który każdego zachwyci.
Każda gospodyni domowa na śląsku powinna potrafić przyrządzić taki śląski obiad, jeśli jest jeszcze młoda i tego nie potrafi, powinna poprosić o pomoc mamę lub babcię. Najwięcej problemów mogą sprawić kluski śląskie, bo mimo, że wydają się proste w przygotowaniu, to jednak wcale tak nie jest. Do przygotowania klusek śląskich, potrzebne będą ugotowane ziemniaki, mąka ziemniaczana, jajko i sól do smaku. To tylko cztery składniki, ale trzeba je dobrze wymierzyć, by wyszło z nich dobre ciasto o odpowiedniej konsystencji. Wszystkie składniki trzeba dobrze zagnieść i wyrobić, tak by powstała jedna duża kula. Następnie wybiera się z niej pojedyncze porcje i formuje je w małe kuleczki, lekko spłaszczone, z charakterystyczną dziurką w środku. Najważniejszą kwestią jest także i to, ile gotować kluski śląskie, by ich nie rozgotować ani by nie były surowe. Kluski wrzuca się do wrzącej wody, wcześniej zagotowanej z odrobiną soli. Po wrzuceniu klusek należy zmniejszyć ogień palnika, by woda się uspokoiła. Kiedy kluski zaczną wypływać na powierzchnię, należy je tak gotować zaledwie kilka minut, sprawdzając cały czas ich miękkość. Zaledwie po około 4-5 minutach kluski można wyciągać, bo będą już dobrze ugotowane.
Kluski idealnie smakują z sosem z rolady, który idealnie wnika w ich dziurki. Takie danie jest przepyszne, dlatego Ślązacy serwują je zarówno na niedzielne obiady, jak i na duże uroczystości rodzinne, wesela czy inne imprezy. To nieodłączny element śląskiego obiadu w najlepszym wydaniu, niezbyt drogi i mało skomplikowany w przygotowaniu. Jest kilka odmian klusek, ale kluski śląskie są właśnie tak scharakteryzowane.

geostrefa.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here