dom pogrzebowy warszawa

Ostatnie czasy są dla wszystkich wyjątkowe. Panująca pandemia koronawirusa sprawiła, że nałożone zostały na całe społeczeństwo specyficzne ograniczenia.

COVID-19 niestety zbiera na całym świecie spore żniwa. Ważna staje się kwestia tego, jak wszystkie ograniczenia związane z wprowadzonym stanem zagrożenia epidemicznego stosują się do organizacji pogrzebu i pochówku zmarłego.

Koronawirus a organizacja pogrzebu

Od 13 marca 2020 roku obowiązuje w Polsce stan zagrożenia epidemicznego. Na początku ograniczono możliwość spotkań do 50 osób, na tą chwilę są to już 2 osoby. Zaleca się również rezygnowanie ze spotkań, które nie są konieczne oraz zminimalizowanie liczby uczestników.

Jak wygląda to w kontekście pogrzebów? Uczestnictwo i organizacja pogrzebu są uważane za spotkanie konieczne, więc wybierając się na nie, nie dostaniemy mandatu. W ceremonii może brać udział jedynie najbliższa rodzina (i po wliczeniu kapłana i pracowników firmy pogrzebowej), nie może ona przekroczyć 50 osób.

Jeśli ktoś z najbliższej rodziny osoby zmarłego objęty jest obowiązkową kwarantanną, to bezwzględnie nie może uczestniczyć w ceremonii pogrzebowej.

Dodatkowo msze pogrzebowe zostają odwołane — zaleca się przeprowadzenie ich w późniejszym terminie. Zaleca się, aby wszystkie uroczystości pogrzebowe były przeprowadzane wyłącznie na cmentarzu.

Koronowarius a praca zakładów pogrzebowych

Epidemia sprawiła, że dodatkowe obostrzenia obejmują każdy dom pogrzebowy. Warszawa i inne miejsca, w których znajdują się osoby zakażone, to miejsce, w którym Inspektorat Sanitarny prowadzi regularne wizytacje w zakładach pogrzebowych, aby była pewność, że wszyscy przestrzegają te regulacje.

Zakłady pogrzebowe pracują normalnie, ale pracownicy starają się załatwiać, jak najwięcej rzeczy przez telefon. Jak informuje Dom Pogrzebowy Styks (http://styks.pl/), większość domów pogrzebowych dyżuruje przy telefonach przez 24 godziny na dobę, aby zapewnić jak najlepszy przepływ informacji. Zakłady pogrzebowe starają się ułatwić całą sytuację klientom i pozwalają na dostarczenie wszystkich dokumentów mailem lub pocztą.

Koronawirus a chowanie zmarłych

W związku z pandemią wprowadzono również dodatkowe zasady związane z chowaniem zmarłych. Pracownicy zakładów pogrzebowych, oprócz standardowych regulacji, są również zobowiązanie do zadawania pytania, jaka była przyczyna zgonu.

Jeśli zmarły był zakażony koronawirusem, to wykonywane są dodatkowe czynności dezynfekcyjne. Oprócz standardowego odkażania ciała zmarłego odkażane są również:

  • pomieszczenie, w którym przebywał zmarły;
  • środek transportu, w którym został przetransportowany zmarły;
  • wszystkie przedmioty, które dotykały ciała zmarłego;
  • trumna, w której pochowany jest zmarły.

Rodzina również ma bezwzględny zakaz dotykania ciała zmarłego — mogą to zrobić jedynie odpowiednio wyposażeni pracownicy zakładu pogrzebowego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here