Na co zwrócić uwagę, wykupując OC

W Polsce ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego kierowcy. Jego brak podczas kontroli drogowej, bądź co gorsza wypadku, wiąże się zatem z mandatem. Dodatkowo posiadacze aut, którzy nie wykupili OC muszą liczyć się z tym, że nie otrzymają pomocy finansowej związanej z ewentualnymi szkodami powstałymi podczas kolizji.

Odgórne zarządzenia

W przypadku zakupu OC większość kierowców decyduje się na zakup najtańszej polisy. Dlaczego? Głównie dlatego, że według ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych firmy oferujące OC muszą zapewnić identyczny limit, tak zwanych, sum gwarancyjnych. Dlatego też posiadacze aut podczas wyboru ubezpieczenia korzystają z popularnych w sieci przeliczników, takich jak kalkulatorocac.pl. Choć oferta wszystkich firm jest bardzo podobna, to ceny poszczególnych polis mogą się znacznie różnić. W niektórych sytuacjach nawet o kilkaset złotych. Dzięki kalkulatorom ubezpieczeń w kilka chwil można porównać ceny nawet kilkunastu różnych firm. Pozwala to nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale też czas.

Dodatkowe kwestie

W związku z dużą konkurencyjnością na rynku, ubezpieczyciele walczą o klientów nie tylko proponując niskie ceny za polisę. Bardzo często zdarza się, że oferują kierowcom także dodatkowe możliwości, takie jak zniżka za ubezpieczenie AC czy NNW. W niektórych przypadkach tego typu promocje są niezwykle korzystne i warto się na nie zdecydować.

Zakupy w kilku krokach

Obecnie, w dobie internetu, zakup polisy jest niezwykle prosty. Nadal oczywiście istnieje możliwość konsultacji z doradcami klienta, którzy w swoich biurach analizują najlepsze oferty. Ta opcja nie jest jednak zbyt wygodna. Szybciej będzie skorzystać z przeglądarki internetowej. Wystarczy znaleźć wspominany już kalkulator OC. Aby przeliczył on cenę polis konieczne będzie uzupełnienie prostego formularza. Należy podać między innymi dane kierowcy, przebieg auta, jego model, rocznik, a nawet sposób garażowania. Każdy szczegół może wpłynąć na wysokość kwoty ubezpieczenia. Po wpisaniu wszystkich informacji należy zaczekać, aż program dokona obliczeń. Po chwili na ekranie pojawia się lista firm ubezpieczeniowych razem z cenami. Teraz wystarczy wybrać najlepszą ofertę. W większości przypadków można od razu wykupić polisę, czasami niezbędny będzie jednak telefoniczny kontakt z doradcą klienta.

Różna cena ubezpieczenia

Cena OC nie zależy jedynie od „widzimisię” ubezpieczyciela. Wpływ na nią ma między innymi doświadczenie kierowcy. Okazuje się, że właściciele aut, którzy dopiero otrzymali prawo jazdy mogą płacić nawet kilkukrotnie większe stawki ubezpieczenia niż bardziej doświadczeni kierowcy. Istnieje jednak prosty sposób na to, by zyskać zniżki od razu. Wystarczy, by współwłaścicielem auta była osoba z długoletnim stażem za kierownicą. Niestety to rozwiązanie ma też swoje minusy. W przypadku, gdy młody użytkownik auta spowoduje wypadek, zniżki przepadają jednemu i drugiemu właścicielowi samochodu.

Cena OC to tylko jedna strona medalu, drugą są dodatkowe opcje ubezpieczenia i zniżki jakie oferuje firma ubezpieczeniowa. Analizując ofertę, warto zwrócić uwagę na te aspekty.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here