Jaka klatka dla chomika

Chomik to jedno z najpopularniejszych zwierząt domowych. Aby pupil czuł się bezpiecznie i komfortowo w domu, należy zapewnić mu odpowiednie warunki do życia. Najważniejszym elementem wyprawki dla chomika jest klatka. Na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?

Wybór klatki dla chomika krok po kroku

Mimo że chomik to małe zwierzątko, należy zapewnić mu odpowiednio dużo przestrzeni. Chomiki uwielbiają biegać, bawić się i – przede wszystkim – kręcić się na kołowrotku. Klatka powinna być na tyle duża, by spokojnie pomieściła zabawki, które urozmaicą zwierzęciu czas. Minimalne wymiary klatki dla chomików karłowatych i chińskich to 60×40 cm, a dla chomików syryjskich – 80×40 cm. Klatka nie musi być wysoka. Jedno piętro w zupełności wystarczy.

Druga ważna kwestia to materiał! Najlepszym wyborem są klatki z metalowymi prętami w rozstawie około 1 cm. Klatki metalowe są łatwe w czyszczeniu i zapewniają odpowiednią wentylację. 

Świetnie wykonane klatki dla chomika oferuje sklep AquaelZoo. Jego propozycją są modele w różnych rozmiarach i kształtach. Niektóre z nich wyposażono w niezbędne akcesoria. Klatki pochodzą od renomowanego producenta Comfy.

Niezbędne wyposażenie klatki dla chomika

W klatce przede wszystkim powinien znaleźć się kołowrotek! Chomiki uwielbiają tę formę aktywności. Kołowrotek powinien mieć odpowiednią średnicę. Zbyt mały wiąże się z ryzykiem uszkodzenia kręgosłupa podczas zabawy.

Drugim ważnym elementem wyposażenia klatki dla chomika jest domek. Zwierzę potrzebuje przytulnego, komfortowego azylu, w którym będzie mogło schować się przed całym światem i odpocząć. Domek należy dopasować do rozmiaru pupila. 

Chomiki to aktywne, rozrywkowe zwierzątka! Jeśli w klatce zostało trochę wolnego miejsca, warto zagospodarować je w ciekawy sposób. W środku można umieścić hamak, mosty, podesty, bujaczki czy tunele. Pupil z pewnością będzie zachwycony takim wyposażeniem!

Dno klatki należy wyłożyć specjalną ściółką. Aby chomik mógł swobodnie drążyć tunele, warstwa podłoża powinna mieć około 10-15 cm.

W klatce nie może zabraknąć:

  • poidełka lub miseczki – najlepiej o pojemności 50 ml,
  • porcelanowego lub glinianego karmidełka,
  • piaskownicy – chomik, tarzając się w piasku, czyści swoje futerko.

Gdzie ustawić klatkę dla chomika?

Klatka nie powinna stać w głośnych, często uczęszczanych miejscach. Chomiki to zwierzęta nocne. W ciągu dnia śpią, dlatego potrzebują ciszy i spokoju. Natomiast nocą są aktywne – kręcą się na kołowrotku i biegają. Chomicze zabawy mogą utrudniać spokojny wypoczynek właścicielom, dlatego nie zaleca się trzymania klatki w sypialni. 

Klatka powinna stać na półce w zacienionym miejscu. Przeciągi, skrajne temperatury czy bezpośrednie i długotrwałe działanie promieni słonecznych mogą być szkodliwe dla chomika.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here