Jak zrobić przelew

Wiele osób nie wyobraża sobie dziś życia bez karty kredytowej czy aplikacji mobilnej swojego banku, jednak jak wiele z nich jest w pełni świadoma tego czym jest bank i jaką historię ma za sobą?

Jak zrobić przelewZ definicji Wikipedii ,,bank jest to osoba prawna wykonująca na podstawie odpowiednich zezwoleń działalność gospodarczą, polegającą na przyjmowaniu depozytów, udzielaniu kredytów oraz wykonywaniu innych czynności określonych przepisami prawa (w Polsce ustawy Prawo bankowe) i wymienionych w statucie banku.” O co dokładnie chodzi? Przede wszystkim odpowiedzmy sobie na pytanie co to jest wyżej wspomniana osoba prawna. Osoba prawna jest to z reguły firma lub stowarzyszenie, ta mylna nazwa nie odnosi się tylko do jednego człowieka. Wręcz przeciwnie, osobą prawną może być kilka osób zespolonych pod jedną nazwą. Jeśli wiesz już czym jest osoba prawna, pora abyś poznał różnice pomiędzy osobą prawną a fizyczną. Podstawowa i najważniejsza różnica polega na tym, że osobą fizyczną jest każdy człowiek, natomiast osobą prawną jest na przykład firma (w tym także bank). Bank jest to instytucja pośrednicząca w wymianie pieniędzy. Wszystkiego banki podlegają bankowi centralnemu oraz wraz z nim tworzą dwuszczeblowy system bankowy.

Czym zajmuje się bank centralny?

Bank centralny zajmuje się przede wszystkim kontrolą podległych mu banków. Wbrew pozorom nie pełni on klasycznych funkcji normalnego banku takich jak na przykład wypłata środków.

Warto jednak wiedzieć, że banki, które odwiedzamy na co dzień nie mają w swoich zasobach zabójczej kwoty pieniędzy, dlatego nie ma sensu planować napadu na nie. W wielu krajach (możliwe, że prawie wszystkich) istnieje system rezerw cząstkowych. Polega on na tym, że banki przetrzymują część funduszy otrzymanych od klientów, natomiast pozostałej części najczęściej używa się do udzielania kredytów.

Przełomowych odkryciem w dziedzinie bankowości było bez wątpienia wynalezienie bankomatu. Wbrew pozorom nie jest to wcale stary wynalazek, ponieważ pierwszy bankomat na świecie powstał 27 czerwca 1967 roku, postawiono go w Wielkiej Brytanii, a dokładnie w Londynie. Było to innowacyjne rozwiązanie, które już po kilku latach okazało się prawdziwym hitem. Dziś możemy zobaczyć bankomaty na każdym kroku. Kto stał za tym przedsięwzięciem? Twórcą pierwszego bankomatu był John Shepher-Barron. Historia zmaterializowania jego pomysłu to idealny materiał na film. A mianowicie po tym jak John Shepher-Barron wpadł na pomysł zbudowania maszyny, która mogłaby wydawać pieniądze postawił udać się z nim do Barclays Banku (jednego z londyńskich Banków) aby przedstawić swój pomysł i zaproponować współpracę. Szef tego banku gdy tylko usłyszał o tym wynalazku, bez wahania postanowił wejść we współpracę z Johnem Shepher-Barronnem. Sam twórca bankomatu miał podobno jedynie 90 sekund na to by przekonać szefa banku do swojego projektu. Na szczęście mu się udało.

Warto wiedzieć, że bankomat stworzony przez Johna działał na zupełnie innej zasadzie niż dzisiejsze urządzenia

Jak zrobić przelewCo mam na myśli, pisząc ,,zupełnie inaczej” ? Przede wszystkim to, że do wypłacenia gotówki potrzebna była papierowa karta, której bankomat nie zwracał, co wiązało się z tym, że trzeba było ją kupować za każdym razem, gdy chciało się wypłacić pieniądze. Papierowa karta była dostępna w siedzibie sklepu. Jak widać bankomat różnił się nieco od dzisiejszego urządzenia, natomiast trzeba mu oddać, że gdyby nie on możliwe, że do dzisiaj nie mielibyśmy takich maszyn jakimi obecnie się posługujemy. Od momentu postawienia pierwszego bankomatu ich liczba wciąż rośnie- tylko w Wielkiej Brytanii liczba tych urządzeń przekroczyła pół tysiąca, nie wspominając już o pozostałych krajach. Pierwszy bankomat w Polsce powstał w 1987 roku w III oddziale PKO BP w Warszawie.

W 1974 roku nastąpił kolejny przełom- powstał pierwszy bankomat, który umożliwiał pobieranie takiej ilości gotówki by zapełnić saldo konta. Co więcej system ten pozwalał na stałe monitorowanie stanu konta.

Obecnie mamy ten komfort, że bankomaty znacznie ewoluowały, dzięki ich rozwojowi, możemy nie tylko wypłacać gotówkę, ale także wpłacać pieniądze na konto, doładować telefon a nawet robić przelewy.

Jak zrobić przelew?

W tym wypadku sprawa jest niezwykle prosta, na ekranie bankomatu wyświetli się ikonka ,,przelew” lub też ,,zrób przelew”, dalej nie ma już nic trudnego! Wystarczy jedynie postępować zgodnie z instrukcją, która wyświetli się na ekranie. Jeśli jednak w pobliżu nie masz żadnego bankomatu, możesz wykonać przelew za pomocą strony internetowej swojego banku, lub aplikacji mobilnej. Dzięki aplikacji na telefon sterowanie twoimi finansami, może okazać się jeszcze prostsze- wszystko jest tam zdecydowanie bardziej intuicyjne.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here