Jak wygląda kurzajka

Wiele osób nie wie jak wygląda kurzajka lub uważa, że jest to problem dotyczący wyłącznie dzieci. Nie jest to jednak prawda. Kurzajki lub brodawki, zmiany pojawiające się na skórze dłoni i stóp, są wypukłymi naroślami w kolorze skóry, rzadziej w kolorze szarym lub brunatnym. Brodawka (łac. verruca) wywołana jest zakażeniem wirusem HPV (ang. human papilloma virus). Istnieje wiele typów wirusa HPV, a zarażenie nim wśród populacji ludzkiej sięga ok. 10%. Obserwuje się, że zarażeniu częściej ulegają dzieci, które nie przestrzegają zasad higieny oraz osoby z obniżoną odpornością na skutek chorób immunologicznych lub zakażenia wirusem HIV. Niektórzy nie wiedzą też jak wygląda kurzajka, więc nie umieją rozpoznać jej na ręce innej osoby.

Jak wygląda kurzajka?

Jak wygląda kurzajkaPrzed wynalezieniem skutecznej metody zwalczania kurzajek, stosowano wiele różnych zabiegów, którym przypisywano właściwości lecznicze. Jedną z ludowych metod zwalczania kurzajek było polewanie zmienionego chorobowo miejsca własnym moczem. Inną, kilkudniowa kuracja polegająca na smarowaniu zmienionego miejsca żółtym płynem, „mleczkiem” z łodygi rośliny zwanej jako Jaskółcze Ziele. Glistnik (Chelidonium majus) – jak brzmi właściwa nazwa tej rośliny – jest popularnym w Polsce chwastem, cenionym przez zielarzy jako roślina o właściwościach bakteriobójczych oraz zwalczających wirusy i grzyby. Stosowano także inne metody, o nieustalonej skuteczności, np. tarcie kurzajek bursztynami czy wystawianie na ugryzienie pasikonika, którego jad miał ponoć niszczyć kurzajkę.

Zwalczanie kurzajek

Szczęśliwie współczesna medycyna zna wiele specyfików, które mogą pomóc w zwalczaniu kurzajek. W aptece można zakupić bez recepty różnego typu preparaty: plastry, płyny czy pręciki z azotanu srebra i potasu. Niektóre specyfiki wykorzystują efekt miejscowego obniżenia temperatury przez co wymrażają zmienione miejsce. Pozwala to na złuszczenie i usunięcie brodawki. Preparaty apteczne są tanie i wydajne, choć wymagają regularnego stosowania nim zostanie osiągnięty wymarzony efekt. W przypadku niepowodzenia w terapii preparatami bez recepty, należy udać się do dermatologa, który określi czy nie jest potrzebna bardziej inwazyjna metoda, np. chirurgiczne usunięcie zmiany.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here