jak przyrządzić pstrąga

Pstrąg to drapieżna ryba słodkowodna pochodząca z rodziny łososiowatych. W Polskich rzekach i jeziorach w stanie naturalnym można spotkać trzy gatunki tej ryby: pstrąga źródlanego, tęczowego, potokowego. W hodowli występuje znacznie więcej gatunków – najwyżej cenionym jest pstrąg łososiowy, który swoim imponującym rozmiarem, pomarańczowym kolorem mięsa oraz doskonałym smakiem bardzo przypomina łososie. Pstrąg jest również jest również coraz bardziej popularny w kuchni. Przyrządzone na jego podstawie dania są wręcz wyśmienite. Jak przyrządzić pstrąga?

Jak przyrządzić pstrąga?

jak przyrządzić pstrągaHodowle pstrągów można spotkać w każdej części naszego kraju, ale najlepsze jakościowo ryby pochodzą z tych hodowli, które są usytuowane w miejscach przepływu rzek lub źródeł z wartkim nurtem i bardzo zimną wodą – takie warunki najbardziej sprzyjają hodowli pstrąga. Powszechność występowania tej pysznej ryby oraz stosunkowo niewygórowana cena powodują, że pstrąg jest częstym gościem na polskich stołach. Na co dzień Polacy jedzą głównie pstrągi smażone oraz wędzone. Jedną z propozycji jest podanie pstrąga na surowo, czyli zrobienie rybnego tatara. Przygotowanie należy rozpocząć od sprawienia ryby i wykrojenia filetów, a następnie pozbawione skóry i ości filety należy drobno posiekać. Posiekane mięso wymaga przyprawienia – sól, pieprz oraz sok wyciśnięty z cytryny to podstawa. Do mięsa warto dodać sporą garść świeżego posiekanego kopru, a jeśli ktoś lubi to kilka kropel przyprawy w płynie maggi.

Aby tatar miał ładny wygląd, to formuje się równej wielkości kulki lub walce i układa ozdobnie na półmisku. Wokół rybnych kulek usypuje się warzywne dodatki pokrojone w drobną kostkę: cebulkę szalotkę, ogórki konserwowe lub kiszone, grzybki marynowane. Bardzo dobrze z tatarem z mięsa pstrąga komponują się kapary – można również usypać je na półmisku lub podać w oddzielnym naczyniu. Na stole koniecznie należy postawić zestaw przypraw – każdy może dodać sobie soli lub innych dodatków według gustu. Tatar jest delikatny, wykwintny, elegancki. Najlepiej podawać go z białym pieczywem z masłem w towarzystwie kieliszka wytrawnego białego wina.

Obecność ryb w diecie

Pstrąg w diecie to niewątpliwie jest bardzo pożądany. Zresztą jak większość ryb. Polacy w dalszym ciągu zdecydowanie zbyt mało ich spożywają w swoich codziennych posiłkach. Cały czas preferujemy niestety czerwone mięso oraz podroby mięsna, co w wyraźny sposób odbija się na naszym zdrowiu. A wystarczyłoby dokonać modyfikacji w naszej diecie i postawić raczej na ryby.

Jak przyrządzać ryby?

Sporo osób, które decydują się na przejście na ryby jako jedyny sposób ich przygotowania preferuje smażenie. I to jest bardzo poważny błąd. Oczywiście ryba w panierce smażona na oleju jest bardzo smaczna. Ale ze zdrowym odżywianiem ma to niewiele wspólnego. Dlatego też nie możemy wówczas powiedzieć, że nasza dieta jest zdrowa. W jaki wiec sposób przyrządzać ryby, aby były dla nas w pełni zdrowe? Najlepiej całkowicie wyeliminować ich smażenie, a w zamian postawić na gotowanie lub pieczenie. W zasadzie jednak najlepszym rozwiązaniem jest gotowanie i do tego najlepiej na parze. Większość osób narzeka, że tego rodzaju potrawy są smakowo jałowe. Jednak zdecydowanie są zdrowsze, wiec musimy wyważyć co tak naprawdę jest dla nas najważniejsze – zdrowie czy doznania smakowe. Do gotowanej ryby można bowiem się szybko przyzwyczaić. To również kwestia doboru odpowiednich przypraw i przyrządzenie esencjonalnych sosów. Dzięki temu taka potrwa może być naprawdę smaczna. Nie wszystko bowiem musi się opierać na słonej i grubej panierce.

Ryba na szybko

jak przyrządzić pstrągaW marketach można również dostać ryby przygotowane na kilka różnych sposobów, które możemy spożyć bezpośrednio, bez żadnego przygotowywania. Bardzo smaczne są przede wszystkim śledzie w różnego rodzaju zalewach. Całkiem dobre są również matiasy solone. Musisz wiedzieć, że jest to jednak ryba w postaci surowej. Nie każdy zdecyduje się na spożycie ryby w takiej formie. W marketach można również zakupić paluszki rybne w panierce, które wystarczy tylko podsmażyć na patelni. To bez wątpienia bardzo prosty i szybki sposób na całkiem dobry obiad, choć oczywiście nie całkiem zdrowy. Podczas spożywania ryby warto zwrócić uwagę na ości. W przeważającej ilości ryb po obróbce cieplnej ości – oprócz głównego szkieletu – będą raczej bardzo miękkie i nawet ich nie zauważymy. W innych jednak rybach ości mogą być naprawdę dokuczliwe i nawet zniechęcające. Oczywiście takich problemów nie będziemy mieli jeśli zdecydujemy się na zakup filetów rybnych. Oczywiście jakieś niewielkie ości mogą się nam trafić, ale będą one na tyle miękkie, że nie powinny wpłynąć na komfort spożycia. Tylko, że w przypadku fileta mamy do czynienia z produktem już przetworzonym.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here