Jak powstała ziemia?

Ziemia jest to planeta, na której żyjemy. Jest ona częścią Układu Słonecznego. Trzecia planeta od Słońca. Jest to obiekt wszechświata zamieszkały przez miliony gatunków. Znajdują się na niej oceany i lądy, które utworzone są ze struktur miękkich oraz skalistych. Na naszej planecie można wyróżnić faunę i florę, a wśród nich niezliczone ilości odmian. Jest to asteroida, która jest jedynym miejscem w naszym Układzie Słonecznym, na którym istnieje życie.

Istnieje wiele teorii opisujących jak powstała ziemia

Istnieje wiele teorii opisujących jak powstała ziemiaJedną z idei jest ta mówiąca, że Ziemia powstała około 4, 5 mld lat temu. Niestety nie zachowały się żadne elementy potwierdzające wiek Ziemi, jednak w jego ustaleniu pomogły skamieniałości innych planet i gwiazd, w szczególności Księżyc. Naukowcy opisują, iż Ziemia powstała poprzez wyrzut fragmentów z gwiazdy, która eksploatowała. Początkowo tworzyła ją pewnego rodzaju chmura, która ulegała powolnego zagęszczeniu, a następnie przetopieniu. Stało się to dzięki przyciąganiu ziemskiemu oraz ruchom obrotowym Ziemi. Ruchy te wraz ze zmniejszeniem objętości zagęszczonej materii, zwiększały się, powodując przekształcenie obłoku w dysk protoplanetarny. Najcięższe pierwiastki mieszaniny zostały w centralnej części tworząc jądro Ziemi, które znajduje się pod powierzchnią planety. Kolejno tworzył się płaszcz oraz skorupa ziemska. Utworzyła się także atmosfera, która złożona jest z gazów, takich jak dwutlenek węgla, tlen, azot i inne kwasy.

Skorupa Ziemska początkowo była bardzo cienka i składała się z wielu skamieniałości i wulkanów

Temperatura powietrza doprowadziła do aktywowania się wulkanów oraz wylewania się z ich wnętrza magmy. Zapoczątkowało to proces tworzenia się twardej, granitowej skorupy planety.

Badania naukowców potwierdzają także fakt, że około 4, 4 mld lat temu nasza planeta pokryta była prawie w całości wodą. Było to spowodowane obniżeniem się temperatury planety oraz przejścia gazów i pary wodnej w postać ciekłą.

Dalsze losy Ziemi podzielone są na wiele okresów i podokresów oraz opisują powstanie pierwszych roślin, pojawienia się organizmów żywych, a także przebieg zmian zachodzących na naszej planecie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here