Przysięga małżeńska

Przysięga małżeńska to najważniejszy moment każdej ceremonii ślubnej. Słowa przysięgi sprawiają, że na ciele (nie tylko pary młodej) pojawiają się dreszcze. Ta chwila jest tak bardzo stresująca dla nowożeńców, że często stres ten przekłada się na śmieszne sytuacje, które później stają się śmieszną anegdotką przy rodzinnym stole. 

Przeczytaj też: https://www.e-warsaw.pl/przysiega-malzenska/

Jak brzmi przysięga małżeńska?

Podczas ślubu cywilnego tak samo jak w czasie ślubu kościelnego słowa powtarzane są za urzędnikiem czy kapłanem. Najpierw zaczyna pan młody, a później to samo powtarza panna młoda.

Słowa przysięgi w przypadku ślubu cywilnego brzmią: 

Świadomy praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny, uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z (imię wybranki) i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe.

Później to samo powtarza panna młoda:

Świadoma praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny, uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z (imię wybranka) i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe.

Po tych słowach, urzędnik Stanu Cywilnego zwraca się do nowożeńców i do gości:

Wobec zgodnego oświadczenia obu stron, złożonego w obecności świadków, oświadczam, że związek małżeński Pani np. Julii i Pana np. Mariusza został zawarty zgodnie z przepisami. Jako symbol łączącego Państwa związku wymieńcie proszę obrączki.

W przypadku ślubu kościelnego wygląda zupełnie inaczej.

Przed przysięgą kapłan zadaje przyszłym małżonką kilka pytań, na które młodzi odpowiadają „Chcemy”, jeśli zgodnie wyrażają chęć tego, aby się pobrać.

  • „Czy chcecie dobrowolnie i bez żadnego przymusu zawrzeć związek małżeński?”
  • „Chcecie wytrwać w tym związku w zdrowiu i chorobie, w dobrej i złej doli, aż do końca życia?”
  • „Czy chcecie z miłością przyjąć i po katolicku wychować potomstwo, którym Bóg was obdarzy?”

Po zadaniu pytań i usłyszeniu twierdzących odpowiedzi  następuje modlitwa do Ducha Świętego, później ksiądz mówi:

Skoro zamierzacie zawrzeć sakramentalny związek małżeński, podajcie sobie prawe dłonie i wobec Boga i Kościoła powtarzajcie za mną słowa przysięgi małżeńskiej.

Przysięgę zaczyna Pan Młody: 

Ja (imię pana młodego) biorę Ciebie (imię panny młodej) za żonę i ślubuję Ci: miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz, że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż, Panie Boże Wszechmogący, w Trójcy jedyny i wszyscy święci. 

Później to samo mówi narzeczona:

Ja (imię panny młodej) biorę Ciebie (imię pana młodego) za męża i ślubuję Ci: miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz, że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż, Panie Boże Wszechmogący, w Trójcy jedyny i wszyscy święci.

Ksiądz wypowiada słowa, które są potwierdzeniem tego, co przed chwilą zostało wypowiedziane:

Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela (Mt 19, 6). Małżeństwo przez was zawarte, ja powagą Kościoła katolickiego potwierdzam i błogosławię w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego

Niech Bóg pobłogosławi te obrączki, które macie sobie wzajemnie nałożyć jako znak miłości i wierności” następuje poświęcenie obrączek. W dalszej części kapłan wypowiada tekst: „Na znak zawartego małżeństwa nałóżcie sobie obrączki

Następuje włożenie obrączek. Zaczyna pan młody:

(Imię wybranki), przyjmij tę obrączkę, jako znak mojej miłości i wierności. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego

To samo robi panna młoda:

(Imię wybranka), przyjmij tę obrączkę, jako znak mojej miłości i wierności. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego

Od tego momentu jesteście małżeństwem. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here