alkomat

Alkomat to urządzenie stosowane przede wszystkim przez policję w celu badania trzeźwości kierowców, ale jest on również coraz bardziej popularnym gadżetem wśród kierowców, którzy zaopatrują się w osobisty alkomat, z którego korzystają, na przykład po mocno zakrapianych imprezach, aby sprawdzić, czy ich stan rzeźwości pozwala na prowadzenie samochodu. Jednak jak większość urządzeń, alkomat również może zawodzić, ulec uszkodzeniu i wskazać błędny wynik.

Kiedy alkomat się myli?

Najczęstszą przyczyną błędnego wskazania alkomatu jest fakt, że alkomat mierzy stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu, a nie we krwi. Co to oznacza w praktyce? Jeżeli na przykład bezpośrednio przed badaniem alkomatem, kierowca spożył czekoladkę z alkoholem, alkomat przesiewowy, może stwierdzić obecność alkoholu w wydychanym powietrzu. Z tego powodu, jeżeli pierwszy wynik pomiaru jest pozytywny, wskazane jest wykonanie powtórnego badania w odstępie 15 minut, od pierwszego pomiaru. Najprawdopodobniej, pozwoli to wykazać ewentualny błąd spowodowany obecnością alkoholu resztkowego w jamie ustnej. Jeżeli więc kierowca wie, że bezpośrednio przed badaniem zjadł produkt spożywczy, zawierający minimalne ilości alkoholu, powinien powiadomić o tym fakcie policjanta wykonującego pomiar alkomatem.

Błędny wynik – co dalej?

Jeżeli alkomat, którym policjant wykonuje pomiar trzeźwości, wykaże obecność alkoholu w wydychanym powietrzu, a kierowca jest w 100 procentach przekonany o swojej trzeźwości, może on zakwestionować wynik i poprosić o badanie laboratoryjne, mające na celu sprawdzenie, czy w krwi kierowcy znajduje się alkohol. Jeżeli badanie laboratoryjne nie wykaże obecności alkoholu, kierowca nie zostanie ukarany, w przeciwnym razem, musi liczyć się nawet z utratą prawa jazdy. Niektórzy kierowcy, zwłaszcza ci, którzy posiadają w domu osobisty alkomat, taki jak można kupić na przykład w sklepie https://sklep-alkomat.pl, całkowicie zdają się na wykazywane przez niego wyniki, co może skończyć w najlepszym przypadku mandatem, w najgorszym spowodowaniem kolizji, utratą prawa jazdy i poważnymi konsekwencjami prawnymi. Niestety, źle użytkowany alkomat, który nie jest regularnie kalibrowany, może wykazywać błędne wyniki, sugerując kierowcy, że może bezpiecznie prowadzić pojazd mechaniczny. Dlatego zawsze trzeba kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. Po mocno zakrapianej alkoholem imprezie, kiedy nie czujemy się jeszcze na siłach, nasza koncentracja jest zaburzona a refleks spowolniony, najlepiej zostać w domu, lub przekazać kluczyki komuś, kto jest w 100% trzeźwy i wyspany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here