Dieta śródziemnomorska to przede wszystkim tłuste ryby, kolorowe warzywa, świeże owoce, produkty pełnoziarniste i oczywiście oliwa z oliwek. Ten bogaty w nienasycone kwasy tłuszcz dodawany jest dosłownie do wszystkiego! Śródziemnomorska dieta zaskakuje tym, że pozwala jeść prawie wszystko. Prawie, bo produktów zaznaczonych poniżej trzeba unikać.
Żywność przetworzona
Tak jak i na każdej diecie, na diecie śródziemnomorskiej nie należy sięgać po przetworzoną żywność. Powód jest prosty – im bardziej żywność jest przetworzona, tym gorsza jest jej jakość. Wszelkiego rodzaju gotowce: pakowane mięsa, pasztety, przetwory mięsne, owoce w słoikach i puszkach, dżemy czy zupy instant muszą zostać wykluczone z jadłospisu. Najlepiej w ogóle po nie nie sięgać.
Potraw nie wolno też przesalać, gdyż zawarty w soli sód jest jednym z głównych czynników predysponujących do rozwoju nadciśnienia i innych chorób układu krążenia. Sól należy zastępować innymi przyprawami i świeżymi ziołami. Prawdziwi Włosi przepadają za bazylią i oregano.
Produkty pochodzenia zwierzęcego
Dieta śródziemnomorska nie jest ani dietą wegańską, ani wegetariańską, a jednak przejmuje pewne ich założenia. Ogranicza bowiem do minimum spożycie zwykłego mięsa. Na tym trybie żywienia lepiej więc unikać wieprzowiny, która jest bardzo tłustym gatunkiem, ale też kaczki oraz każdego innego mięsa z widocznym tłuszczem.
Jajka są dozwolone, ale w umiarkowanych ilościach. Ograniczać trzeba również nabiał, a zwłaszcza ten tłusty, zawierający więcej niż 3% tłuszczu. Całkowicie zakazane są natomiast wędliny typowo przetworzone, czyli m.in. szynki, konserwy i kabanosy.
Słodycze
Wbrew pozorom mieszkańcy krajów śródziemnomorskich nie jedzą tylko słonych potraw. Od czasu do czasu też lubią uraczyć się jakimś deserem, ale typ typowym dla kuchni ich krajów, czyli np. chałwą, która akurat jest znacznie bardziej wartościowa od naszych polskich czekolad i ciast, bo tworzy się ją z nasion sezamu bogatych w różne substancje odżywcze.
Deser tak naprawdę w ogóle nie musi zawierać dodanego cukru, by był słodki i smaczny. Na diecie śródziemnomorskiej często pojawiają się po prostu zwykłe owoce w różnych postaciach. Można tworzyć z nich znakomite zimne sałatki, które doskonale smakują solo – bez żadnych polew czy innych dodatków.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Instytutu zdrowia Sofra.