Co to jest astygmatyzm

Astygmatyzm, mimo że jest trzecią najczęściej występującą na świecie wadą wzroku, obok krótko- i dalekowzroczności, ciągle potrafi budzić sporo wątpliwości osób, które otrzymują jego diagnozę. Na czym polega astygmatyzm i w jaki sposób można go skorygować?

Na czym polega astygmatyzm?

Astygmatyzm nazywany jest także niezbornością to wada refrakcji polegająca na zniekształceniu widzenia na skutek niesferycznego kształtu rogówki. Idealny kształt rogówki to kula, załamująca w prawidłowy sposób promienie świetlne skupiające się na siatkówce, dzięki czemu widzimy rzeczywistość wokół nas wyraźnie. Tak idealny kształt kulisty zdarza się jednak w naturze stosunkowo rzadko, dlatego można u większości osób mówić o tzw. astygmatyzmie fizjologicznym w przypadku, kiedy wartość tej wady wynosi do 0,5 dioptrii. Nie przeszkadza ona w codziennym funkcjonowaniu i nie wymaga korygowania.

Inaczej jest w przypadku wyższych wartości astygmatyzmu, który daje efekt rozmazanego, niewyraźnego widzenia świata wokół i powoduje problemy np. z oceną odległości. Dotyczy to wady astygmatyzmu przekraczającej 0,75 dioptrii, którą należy wówczas skorygować w porozumieniu z lekarzem okulistą, który dopasuje odpowiednie wartości szkieł okularowych lub soczewek kontaktowych. Brak skorygowania astygmatyzmu może skutkować m.in.:

– koniecznością ciągłego przechylania głowy i mrużenia oczu w celu dostrzeżenia szczegółów znajdujących się nieco dalej,
– postrzeganiem linii prostych jako krzywych, a punktów jako elips,
– nawracającymi bólami głowy,
– tarciem oczu i ich bólami,
– zaburzeniami poczucia przestrzeni.

Jak skorygować astygmatyzm?

Astygmatyzm jest wadą wzroku, która najczęściej towarzyszy krótko- lub dalekowzroczności, w związku z czym przez lata powodował problem z korygowaniem go w inny sposób niż szkłami w okularach. Obecnie nie ma jednak większych kłopotów z otrzymaniem odpowiednich soczewek kontaktowych, korygujących w wygodny sposób zarówno astygmatyzm, jak i towarzyszące mu inne wady wzroku. Soczewki marki Acuvue służące korygowaniu astygmatyzmu to miękkie, delikatne szkła toryczne, które zapewniają wysoką przepuszczalność tlenu i wyraźne widzenie dzięki korygowaniu indywidualnych różnic w kształcie oka, co umożliwia poprawne skupianie się światła na siatkówce. Zastosowano w nich także nowatorską technologię ASD, która powoduje, że są one stabilne i nie obracają się ani nie przemieszczają, nawet przy aktywnym trybie życia czy intensywnym treningu, zapewniając pełną wygodę osobom decydującym się na tego typu korygowanie astygmatyzmu – więcej informacji znajdziesz na: https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/astygmatyzm

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here