Co musi się znaleźć w koszyczku wielkanocnym

Wielkanoc jest świętem bardzo ważnym dla katolików. Obchodzimy je przede wszystkim z wielkim przejęciem, bo Jezus tradycyjnie zmartwychwstaje. Jest to też czas spotkania z rodziną, która odwiedza nas często z daleka właśnie z uwagi na owe święta. Możemy wybrać się razem do kościoła, a później tradycyjnie zasiąść przy wielkanocnym stole i po prostu spędzić wspólnie czas.
Wielkanoc to także święcenie pokarmu na, które wybieramy się często całymi rodzinami. Jednak tworzenie koszyczka wielkanocnego to nie jest sprawa tak bardzo oczywista i właściwie nieliczni wiedzą po co wkłada się poszczególne pokarmy.
Co wkładamy do koszyczka wielkanocnego?
Przede wszystkim wkładamy chleb, który symbolizuje tak jak to mowa w kościele na każdej mszy Ciało Chrystusa. Jest on niezbędny i w żadnym koszyczku nie powinno go zabraknąć.
Następnie wkładamy ulubieńca dzieci, a właściwie wszystkich, a mianowicie cukrowego baranka, który według symboliki ma przezwyciężać zło. Oczywiście jeśli Wielkanoc to nie może zabraknąć jajek, którymi się później dzielimy przy tradycyjnym stole składając sobie życzenia. Jajka symbolizują życie, a chrzan, który również powinien zostać włożony do naszego koszyczka ma nam zapewnić siłę fizyczną aż do kolejnych Świąt wielkanocnych.
Powinniśmy również włożyć do koszyczka sól. Ona natomiast odstraszy od nas zło i jest swoistym symbolem oczyszczenia.
Ostatnim elementem są ciastka np kawałek babki piaskowej lub w formie babeczki uwielbianej przez najmłodszych. Ciasto jest symbolem naszych umiejętności, które czynią nas doskonałymi.

chilimy.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here