Wypadanie włosów u kobiet

Wypadanie włosów jest przypadłością, która dotyka na ogół mężczyzn. Okazuje się jednak, że także kobiety tracą włosy w różnych sytuacjach swojego życia. Warto wiedzieć, czym może być spowodowane wypadanie włosów u kobiet oraz w jaki sposób można mu zapobiegać.

Wypadanie włosów u kobiet – przyczyny
Łysienie jest problemem nie tylko estetycznym. Nadmierna utrata włosów przyczynia się do spadku samooceny i może nawet powodować depresję. Są narażone na nią szczególnie panie, dla których włosy są jednym z atrybutów kobiecości, a ich wypadanie może okazać się poważnym problemem, który niekorzystne odbija się także na psychice.

Wypadanie włosów u kobiet zwykle związane jest z zaburzeniami hormonalnymi, a dokładniej ze spadkiem poziomu estrogenów we krwi. Taki stan może pojawiać się podczas przyjmowania antykoncepcji hormonalnej, w trakcie menopauzy lub tuż po jej zakończeniu oraz po ciąży. Na szczęście w większości przypadków wypadanie włosów normuje się po wyregulowaniu poziomów hormonów, do czego zwykle dochodzi samoistnie. Nadmierne wypadanie włosów u kobiet może być również spowodowane chorobami tarczycy czy niskim poziomem żelaza we krwi. Zdarza się, że łysienie jest czasowym zjawiskiem po operacji czy przyjmowaniu określonych leków. Może się pojawić także jako efekt silnego stresu. Rzadziej diagnozuje się łysienie androgenowe u kobiet, które wymaga stosowania specjalnego leczenia. Wiele kobiet zapomina o tym, że wypadanie włosów może być wywołane poprzez nadużywanie środków stylizujących włosy, a także lokówki, prostownicy czy suszarki.

Jak przeciwdziałać wypadaniu włosów?
W przypadku kobiet pierwszym krokiem przy nadmiernie wypadających włosach to zastosowanie specjalnych szamponów, hamujących ten proces. Można kupić je w każdej dobrej aptece. Przy braku efektów, warto udać się do lekarza i przeprowadzić badania diagnostyczne – wystarczy zwykła morfologia i określenie poziomu hormonów kobiecych oraz tarczycy. Już na tej podstawie można wykluczyć lub potwierdzić pewne schorzenia, przy których wypadanie włosów może być objawem charakterystycznym. Wystarczy zastosowanie odpowiedniego leczenia, by pozbyć się nadmiernie wypadających włosów. Jeśli jednak podstawowe badania niczego nie ukazują, warto zasięgnąć porady dermatologa. Zbada on stan skóry głowy, zapozna się z wynikam i ewentualnie skieruje na dokładniejszą diagnostykę. Wypadanie włosów w okresie menopauzy czy tuż po ciąży jest procesem naturalnym i tak naprawdę nie da się go zatrzymać. Należy po prostu poczekać, aż poziom hormonów się ureguluje. Dochodzi do tego zwykle w kilka miesięcy i taki stan nie wymaga stosowania żadnych środków farmakologicznych. Jeśli wypadanie włosów nie ma żadnej zdrowotnej przyczyny warto zwrócić uwagę na codzienną dietę czy styl życia. Nadmierny stres, silne emocje czy niedostarczanie organizmowi niezbędnych składników mineralnych odbijają się na kondycji włosów. Czasem wystarczy wyciszenie, odpoczynek od pracy i racjonalne podejście do wielu spraw, by zatrzymać nadmierne wypadanie włosów.

kosmetyka.edu.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here