Wiaty ogrodowe

Wygląd miasta, jego postrzeganie przez mieszkańców, a także turystów w dużej mierze zależy od czystości, infrastruktury oraz ogólnej architektury. Dbałość o dobry stan budynków, zaplecze gastronomiczne, a także dobrze rozlokowaną małą architekturę sprawia, że chętniej wychodzimy z domów ciesząc oczy zadbaną okolicą.

Elementy małej architektury w mieście i na wsi

Jednak nie tylko dbałość o okolicę jest ważną sprawą – na wielu prywatnych posesjach znajdziemy elementy małych architektury w postaci fontann ogrodowych, oczek wodnych, gustownego oświetlenia ustawionego wzdłuż alejek, a także pergoli i wiat ogrodowych, będących namiastką altanki czy zadaszenia, pod które można schować samochód. Jak każdy element małej architektury, postawienie większości budowli zaliczanej do tej kategorii nie wymaga ubiegania się o pozwolenie, jeżeli jej powierzchnia nie przekracza 25 metrów kwadratowych, fakt budowy wystarczy zgłosić w starostwie powiatowym.

Funkcjonalna wiata ogrodowa

Wiata ogrodowa to zazwyczaj niewielka konstrukcja złożona z dachu opartego na filarach, często nieposiadająca ścian bocznych, a także podłogi, co zależne jest od przeznaczenia tego obiektu.

Typowa wiata ogrodowa służy głównie jako zacienione miejsce relaksu i odpoczynku. Można w nich ustawić stoliki i krzesła ogrodowe, postawić przenośny basen dla dzieci, zbudować plac zabaw, lub przeznaczyć ją do ochrony samochodu, czyli potraktować jako rodzaj garażu. Zbudowanie wiaty ogrodowej można powierzyć firmie zajmującej się konstruowaniem altanek i wiat ogrodowych, ale – mając do dyspozycji odpowiednie materiały, można spróbować samodzielnie zbudować wiatę, tym bardziej że nie jest to zbyt skomplikowana czynność nawet dla amatora – złotej rączki.

Materiał odpowiedni na wiatę ogrodową

Wiata ogrodowa najczęściej zbudowana jest z drewna – może to być tylko dach oparty na filarach lub budowla posiadająca ażurowe ścianki, po których będą się pięły rośliny ogrodowe.

Wielkość wiaty ogrodowej, pozostająca w granicach dozwolonych rozmiarów, to indywidualna decyzja właściciela posesji, na której budowla ma powstać. O jej przeznaczeniu nie trzeba decydować w momencie rozpoczęcia budowy, może mieć wielorakie zastosowanie, zmieniające się pod wpływem aktualnych potrzeb.

Wiaty ogrodowe dostępne są w ofercie Megiw.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here