pies

Karmienie naszych zwierzęcych pupili to temat niewyczerpany. Sprawa jest tym bardziej skomplikowana, że w przypadku np. psów stosujemy nie tylko zwykłą karmę, ale również różnego typu przysmaki. Służą one do zabawy, tresury, wynagradzania pupila lub napędzania jego apetytu. Poniżej podpowiemy – jakie przysmaki dla psiaków warto stosować oraz w jakim celu ich używamy.

Przysmaki dla psa w telegraficznym skrócie – rodzaje, zastosowanie i przeznaczenie

Przysmaki są ważnym elementem diety naszego psiaka, choć oczywiście – nie podstawowym. Często stosowane są w celu osiągnięcia konkretnych korzyści. Jakich? Można ich wymienić wiele. Najważniejsze to przede wszystkim pomoc w tresurze psa – za pomocą przysmaków wynagradzamy jego zachowanie, wpajając i utrwalając pożądane nawyki.

Ponadto, za pomocą przysmaków możemy uzupełnić braki w diecie pupila, dostarczając mu potrzebnych mikro i makro składników. Osobną grupę tworzą przysmaki mogące służyć psiakowi jako rozrywka – zwłaszcza gdy mowa o różnego typu smakowych gryzakach. Czas ich spożywania jest dość długi, a psiak z radością poświęci mu niejedną chwilę.

Mówiąc wprost, przysmaki mogą pełnić funkcje profilaktyczne, wychowawcze, socjalizacyjne i liczne inne.

Najważniejsze kryteria w wyborze przysmaków dla psów

Kluczową sprawą jest oczywiście skład przysmaków, na który zawsze należy zwrócić uwagę. Warto upewnić się, czy nie obejmuje on składników, na które psiak ma uczulenie lub alergię. Polecamy też ocenić konsystencję przysmaków i dostosować ją do możliwości psiaka. Chodzi przede wszystkim o twardość i fakturę – miękkie przysmaki przeznaczone są dla szczeniąt i psich seniorów. Przysmaki twarde mogą jeść psy w sile wieku.

Oczywiście, twardość należy dobierać z umiarem. Wielu hodowców i weterynarzy wskazuje, że przysmaki nieco twardsze mogą przynieść pozytywne rezultaty, nawet jeśli podajemy je tylko raz na jakiś czas. Chodzi przede wszystkim o ich wpływ na stan uzębienia psiaka i jego dziąseł. Dlatego nawet w przypadku psich seniorów – warto rozważyć możliwość okazyjnego zastosowania twardszych przysmaków, by skłonić psa do stymulacji tkanek budujących jego uzębienie.

Sprawdzając skład, warto też upewnić się, czy nie ma w nim konserwantów, barwników, nadmiernej ilości tłuszczu lub innych niepotrzebnych bądź sztucznych dodatków. Im więcej składników naturalnych – tym lepiej dla pupila. Warto też sięgać po te przysmaki, w których składzie znajdują się substancje pochodzenia roślinnego, a nie tylko zwierzęcego. Będzie to pewne urozmaicenie dla pupila, które z pewnością dobrze wpłynie na jego kondycję.

Zdrowe smaczki dla psa powinny też posiadać w składzie komplet witamin i minerałów. Nie należy jednak przesadzać pod tym względem – nadmiar witamin może być szkodliwy, podobnie jak ich niedostatek. Dlatego smaczki witaminowe należy podawać z umiarem.

Jeśli szukasz przysmaku na dłuższą chwilę – wówczas warto wybrać naturalnego pochodzenia produkty odzwierzęce. Mogą to być ususzone części organizmów, które psiak będzie podgryzał przez naprawdę długi okres czasu – niekiedy nawet kilka tygodni. Przysmaki takie pełnią dodatkową funkcję rozrywkową dla psa – który może dzięki temu zrezygnować z podgryzania mebli, butów lub wyposażenia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here