Plecak biegacza podstawą podczas długich dystansów!

0
574

Codziennie rano na ulicach polskich miast widać wielu entuzjastów biegania. Jogging staje się coraz popularniejszym amatorskim sportem, coraz więcej ludzi bierze udział w maratonach czy innych podobnych zawodach. Podstawą wyposażenia biegacza są odpowiednie buty, ale przy dłuższych i bardziej wymagających trasach bardzo przydadzą się również plecaki do biegania.

Po co biegaczowi plecak?

Pokonywanie długich tras, na które często poświęcić trzeba kilka godzin wymaga zabrania ze sobą odpowiedniej ilości płynów czy przekąsek. Przy długim wysiłku fizycznym ważne jest, aby nie dopuścić do spadku energii, a w upalne dni należy pamiętać o nawadnianiu. Do ekwipunku biegacza w czasie jesieni należy również dodatkowe okrycie wierzchnie na wypadek zmiany warunków atmosferycznych. Z wyżej wymienionych powodów warto przyjrzeć się ofercie plecaków do biegania, które pozwolą na zabranie ze sobą wszyskich potrzebnych przedmiotów. Plecak dla biegacza powinien spełniać kilka warunków, aby móc komfortowo z niego korzystać, przede wszystkim powinien być niewielkich rozmiarów i maksymalnie przylegać do ciała. Taka budowa zapobiega podskakiwaniu w czasie biegu, co znaczenie utrudniałoby trening oraz sprawiało dyskomfort. Podsumowując plecaki do biegania przydają się przy pokonywaniu dłuższych odcinków w sytuacji, gdy trzeba sięgnąć po napój, przekąskę czy kurtkę, ale są także miejscem, w którym możemy schować telefon, latarkę czy inne niezbędne przedmioty.

Co wziąć pod uwagę podczas zakupu?

Decydując się na zakup plecaka do biegania należy wziąć pod uwagę kilka aspektów, aby dobrać sprzęt, który spełni pokładane oczekiwania. Pierwszą sprawą jest odpowiednia pojemność, dobieramy ją na podstawie odległości tras planowanych do przebycia. Na ogół na trasy poniżej półmaratonu wystarczy niewielkich rozmiarów plecak o pojemności około 6 litrów. Na dłuższe biegi można wybrać taki do 10 litrów, a na odległości powyżej 60 km przeznaczone są plecaki o pojemności powyżej 15 litrów. Kolejnym ważnym aspektem jest hydropojemność, czyli parametr mówiący o tym ile litrów płynów można spakować.

plecak do biegania

Zgodnie z aktualnym trendem standardowe plecaki do biegania mogą pomieścić dwie butelki 0,5 litra i jest to uznawane za minimum potrzebne biegaczowi. Osoby bardziej wymagające powinny szukać plecaków, które pod tym względem są bardziej pojemne. Ważna jest również waga samego plecaka oraz liczba dodatkowych kieszeni jakie posiada, aby można było schować np. telefon czy latarkę. Każdy biegacz powinien dostosować ten element biegowego wyposażenia według swoich indywidualnych potrzeb.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here