Oszczędzaj na ogrzewaniu – wybierz okna pasywne

Nie tylko docieplone ściany i ciepłe drzwi. Aby za ogrzewanie domu móc zapłacić jeszcze mniej, warto pamiętać o odpowiedniej stolarce okiennej!

Ciepły dom to niskie rachunki za ogrzewanie

Domy bez właściwej termoizolacji są znacznie droższe w utrzymaniu niż te, które są dobrze docieplone. To problem znany właścicielom starszych budynków, które wznoszono w czasach, gdy na termoizolację nie kładziono jeszcze tak dużego nacisku. Taki dom nie trzyma ciepła, szybko się wychładza, a tym samym jest drogi w ogrzaniu.

Dzisiaj coraz większym zainteresowaniem cieszy się budownictwo energooszczędne, a także pasywne, które pozwalają na zmniejszenie kosztów związanych z ogrzewaniem. Opłaty związane z eksploatacją takich budynków mogą być kilkukrotnie niższe niż tych tradycyjnych!

Kluczem do zmniejszenia ucieczki ciepła jest zastosowanie specjalnych materiałów cechujących się wysoką termoizolacją. To nie tylko styropiany do ocieplenia ścian i stropów czy ciepłe drzwi wejściowe, ale również właściwa stolarka okienna.

Okno pasywne – najcieplejsze okno na rynku

W tradycyjnym domu nawet około 1/3 ciepła ucieka przez okna. Aby zapobiegać tak dużym stratom, należy zamontować dobre okna. W tej roli doskonale sprawdzają się okna pasywne, które projektowane i produkowane są z naciskiem na uzyskanie jak najniższego współczynnika przenikania ciepła Uw.

Okna w technologii pasywnej dostępne obecnie w sprzedaży posiadają współczynnik Uw na poziomie niższym niż 0,8 W/m2K, podczas gdy u okien standardowych jest to kilkukrotnie wyższa wartość.

Tak dobre parametry pasywne okna zawdzięczają wielokomorowym profilom, wewnętrznemu dociepleniu, dokładnemu uszczelnieniu, pakietom trzyszybowym, zastosowaniu argonu i kryptonu pomiędzy szybami, a także powłokom niskoemisyjnym na powierzchni szyb.

Pasywna stolarka okienna skutecznie zmniejsza straty ciepła

Zatem okna pasywne to skuteczny sposób na obniżenie ucieczki ciepła z budynku oraz na jego uszczelnienie. Tym samym pozwalają one również na znaczne zmniejszenie kosztów ogrzewania.

Chociaż okna w technologii pasywnej są droższe od tych zwykłych, to jednak ich zakup będzie na pewno udaną inwestycją. Dzięki oknom pasywnym można oszczędzać energię, a tym samym także swoje pieniądze!

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here