Oświetlenie LED w akwarium

LEDy to obecnie jedne z najchętniej wybieranych systemów oświetleniowych do akwariów. Za ich pomocą możesz stworzyć niezwykły i magiczny klimat, wypełniając zbiornik różnokolorowym światłem. Często, wybór systemu oświetleniowego jest momentem zwieńczającym i dopełniającym aranżacji całego zbiornika. Poniżej udzielamy porad związanych z wyborem systemu oświetleniowego LED do akwarium. Podpowiadamy jakie komponenty warto wybrać, na jakie parametry zwrócić uwagę w czasie zakupów oraz dlaczego system LED jest właściwym wyborem.

Wybór systemu oświetleniowego do akwarium – od czego zacząć? 

Nie będzie wielkim zaskoczeniem, gdy zdradzimy – że nie ma uniwersalnego systemu oświetleniowego, który pasowałby do wszystkich zbiorników. W zasadzie sprawa wygląda zgoła odwrotnie – system oświetleniowy należy dobierać względem konkretnego zbiornika, biorąc pod uwagę jego najważniejsze parametry. Dlatego warto rozpocząć od ustalenia pojemności swojego akwarium oraz jego fizycznych rozmiarów. Oczywiście, im zbiornik będzie większy, tym silniejsze systemu oświetleniowego będziesz potrzebować. 

Kluczowa jest pod tym względem wysokość akwarium, która ma wpływ na dostęp roślin do światła. Jak wszystkie rośliny, również te hodowane w akwarium potrzebują światła do przeprowadzania swoich życiodajnych procesów. Dlatego warto upewnić się, że światło będzie docierało aż do dna zbiornika, niezależnie od jego wysokości. 

Ważny jest także rodzaj hodowanych roślin oraz rybek. Poszczególne gatunki mogą mieć odmienne zapotrzebowanie względem oświetlenia – zarówno pod kątem jego natężenie jak i balansu bieli. Dlatego warto przed wyborem konkretnego systemu oświetleniowego dokładnie upewnić się, czy będzie on zaspokajał potrzeby Twoich zwierząt i roślin. Źle dobrane oświetlenie może zahamować rozwój roślin lub nawet doprowadzić do ich powolnego obumierania. 

System oświetleniowy LED – bezpieczny oraz wytrzymały. Jak go znaleźć? 

W wyborze systemu LED warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych spraw. Przede wszystkim – stopień ochrony diod przed dostępem wilgoci. To właśnie wilgoć ma największy wpływ na awarie występujące w oświetleniu akwariowym. Polecamy wybierać systemy, których szczególność jest na poziomie IP65 lub wyższa. Wytrzymałe i sprawdzone LEDy do akwarium marki Aquael to wybór warty polecenia. 

Nie można też zapomnieć o kwestii odprowadzania ciepła, które jest emitowany w każdym systemie oświetleniowym. Dlatego zaleca się, by pomiędzy diodą a obudową akwarium pozostawić niewielką przestrzeń. Dobrym pomysłem będą też pokrywy wyposażone w otwory wentylacyjne, wspomagają cyrkulację powietrza.

Diody LED – kilka słów o dostępnych rodzajów LEDów 

Różne systemy oświetlenia LED mogą prezentować się zgoła inaczej. W dużym stopniu zależy to od wykorzystanego w konstrukcji rodzaju diody. Wyróżnić można kilka podstawowych kategorii diod LED, które oferują odmienne warunki oświetleniowe. 

Wykorzystywane są między innymi systemy z diodami mono, które emitują stabilne białe światło. Diody RGB generują światło w trzech różnych kolorach, co pozwala na manipulowanie ich natężeniem. Diody RGBA są dodatkowo wzbogacone o barwę bursztynową, która znacząco zwiększa możliwość manipulowania barwami światła. RGWB to natomiast diody o działaniu rozszerzonym, emitujące ciepłą jak i białą barwę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here