Kuchenka indukcyjna - podstawowe informacje

Kuchnia XXI wieku wygląda zupełnie inaczej niż kuchnie naszych babć i dziadków. Obecne rozwiązania technologiczne pozwalają nam przede wszystkim na bardzo szybki i efektowny oraz bezpieczny proces gotowania. Jednym z takich rozwiązań są kuchenki indukcyjne.

Czym są kuchenki indukcyjne?

Przede wszystkim trzeba powiedzieć, czym w ogóle są kuchenki indukcyjne oraz w jaki sposób one funkcjonują. Otóż w dużym skrócie tłumacząc kwestie techniczne, pod płytą znajduje się specjalna cewka, która wytwarza szybkozmienne prądy magnetyczne. Kiedy postawimy na niej odpowiednie naczynie, jego dno jest podgrzewane przy pomocy magnetycznych prądów wirowych.

Tak w skrócie działają kuchenki indukcyjne. Pod kątem zaś wyglądu, prezentują się one bardzo podobnie do zwykłych kuchenek elektrycznych. Prosta płyta różnie zaaranżowana jest do tego stopnia podobna, że w zasadzie trudno jest odróżnić kuchenkę elektryczną od indukcyjnej tak na pierwszy rzut oka.

Zalety kuchenek indukcyjnych

Jakie zaś zalety mają takie kuchenki podgrzewane indukcją? Przede wszystkim są wyjątkowo bezpieczne. Tutaj bowiem nie grozi nam przypadkowe włączenie, poparzenie się o boki naczynia, wybuch itp. Z tego też powodu kuchenki takie doskonale sprawdzają się tam, gdzie jest sporo małych dzieci!

Kuchenki te mają jednak jeszcze wiele innych zalet. Wśród nich można wymienić sporą oszczędność. Tu bowiem zużywa się mniej prądu do gotowania, a ponadto po zdjęciu naczynia, proces grzania automatycznie ustaje. Ponadto zredukowany jest czas gotowania.

Wady kuchenek indukcyjnych

Czy takie kuchenki mają jednak jakieś swoje wady? Niestety tak. Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że koszt zakupu takiej kuchenki oraz wszelkich odpowiednich do niej garnków i patelni jest zdecydowanie niebagatelny. Oczywiście jest to wydatek tylko jednorazowy, niemniej jednak trzeba go mieć na uwadze.

Ponadto wadą kuchenek indukcyjnych jest także to, że nie powinny być one obsługiwane przez osoby ze stymulatorem serca. Co więcej takie kuchenki mogą nawet rozmagnesować naszą kartę kredytową!

Generalnie jednak kuchenka indykcyjna uwagi na swój komfort gotowania staje się coraz bardziej popularna. Niedługo także jej drobne wady zostaną zupełnie wyeliminowane.

Kuchenki indukcyjne dostępne są w ofercie Gastrosilesia.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here