Królowa polskich zup

Niewątpliwie spośród wielu zup obecnych w polskiej kuchni najczęściej gotowaną zupa jest rosół. Jest to zupa goszcząca niemal w każdym polskim domu na niedzielnym obiedzie. Lubią ją dzieci, lubią dorośli, polecana jest chorym na wzmocnienie organizmu, jest również wspaniałą bazą do innych zup.
Jak zrobić rosół, tak by smakował wszystkim domownikom? Prawda jest taka, że tyle ile kucharek tyle smaków rosołu. Mówi się nawet, że wkładając dokładnie te same składniki do garnka, każda kucharka otrzymuje zupełnie inny smak. W każdym domu je się trochę inny rosół, do jego przyrządzenia używa się innych gatunków mięsa, dodaje się innych przypraw.
Do przygotowania rosołu można z powodzeniem użyć mięsa wołowego, drobiowego (i tu mamy szeroki wybór, bo na rosół nadaje się zarówno indyk, kurczak, kaczka czy nawet delikatny gołąbek) lub mieszanego (część wołowiny, część drobiowego).
Zestaw warzyw dodawanych do rosołu jest zazwyczaj taki sam, bez znaczenia z jakiego mięsa przyrządzamy zupę. W sklepach można kupić gotowe zestawy „włoszczyzny na rosół”, można również zestaw odpowiednich warzyw skomponować samemu. W rosole nie powinno zabraknąć marchewki (trzeba tylko uważać by nie dodać jej zbyt dużo, bo wtedy rosół nabierze słodkiego smaku), pietruszki, selera, podpiekanej cebulki i pora. Niektórzy dodają jeszcze kapustę włoską, należy z nią jednak uważać, bo nawet niewielka ilość jest odczuwalna w zupie.
Jak zrobić rosół żeby był klarowny, pozbawiony szumowin i mętów? Jest to najtrudniejsze zadanie podczas gotowania rosołu. aby przygotowana zupa była klarowna i przejrzysta należy gotować ja długo na bardzo małym ogniu. W czasie gotowania trzeba często zbierać (najlepiej łyżką cedzakową) z powierzchni zupy tworzące się szumowiny. Rosołu nie wolno mieszać podczas gotowania, ani doprowadzić do wrzenia. Niektóre kucharki w czasie przygotowywania tej zupy dolewają co jakiś czas przestudzoną przegotowaną wodę, aby obniżyć temperaturę zupy w garnku.
Jak zrobić rosół, żeby był aromatyczny? Kropka nad „i” podczas gotowania rosołu jest jego odpowiednie doprawienie. W rosole nie powinno zabraknąć pieprzu, soli, ziela angielskiego, lubczyku i świeżej natki pietruszki.

zapasczasu.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZapuszczanie włosów
Następny artykułNowa technologia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here