jaki okres wypowiedzenia

Jeżeli decydujemy się na odejście od dotychczasowego pracodawcy, to powinniśmy wiedzieć jaki okres wypowiedzenia nas obowiązuje. Czasami zdarza się, że okres wypowiedzenia jest bardzo długi i praktycznie nie ma możliwości na odejście z pracy z dnia na dzień. Ma to znaczenie w szczególności w sytuacji kiedy decydujemy się na odejście z pracy, ponieważ znaleźliśmy bardziej interesującą ofertę, która pozwoli nam więcej zarobić. Zanim jednak damy wypowiedzenie oraz powiemy nowemu pracodawcy, że na pewno zaczniemy pracę w określonym terminie, to najpierw sprawdźmy czy będzie to możliwe.

Jaki okres wypowiedzenia?

Jaki okres wypowiedzenia?Podpisując umowę o pracę godzimy się na pewne warunki i nawet jeżeli decydujemy się odejść, do powinniśmy wywiązać się z umowy. Okres wypowiedzenia często jest zależny od długości trwania umowy oraz od jej rodzaju. Inny będzie okres wypowiedzenia przy umowie na czas określony, a inny przy umowie o pracę na czas nieokreślony. Bierze też się pod uwagę staż pracy w danym miejscu. Im dłużej pracujemy u jednego pracodawcy, tym dłuższy jest czas wypowiedzenia. Może on wynosić nawet trzy miesiące i powinniśmy mieć tego świadomość. Oczywiście zawsze można zakończyć umowę za porozumieniem stron i nie musieć czekać jeszcze trzy miesiące, żeby móc odejść. Jednak trzeba przyznać, że nie zawsze jest to możliwe. Pracodawca będzie musiał przecież znaleźć kogoś na nasze miejsce i będzie zapewne zależało mu na tym, żebyśmy zakończyli wszystkie swoje projekty i swoją wiedzę przekazali osobie, która zajmie nasze miejsce. Czasami jednak można porozumieć się z pracodawcą, więc warto skorzystać z tej możliwości.

Jeżeli to my decydujemy się na odejście z pracy, ponieważ znaleźliśmy inne zatrudnienie, to trzymiesięczny okres wypowiedzenia może być dla nas sporym utrudnieniem

Nie każdy pracodawca będzie bowiem czekać aż tak długo, żeby nas zatrudnić. Z łatwością znajdzie zapewne pracownika o podobnych kwalifikacjach, który jest wstanie podjąć pracę od razu. Dlatego już od początku warto być szczerym podczas rozmowy z nowym, potencjalnym pracodawcą i powiedzieć mu o długości okresu wypowiedzenia. Jeżeli przedstawimy sytuację szczerze, to nawet możemy liczyć na pomoc przyszłego pracodawcy. Może się również okazać dla nas plusem to, że nie jesteśmy wstanie podjąć pracy od razu, ponieważ jesteśmy związani umową z innym pracodawcą i chcemy się z niej wywiązać. To świadczy o naszej lojalności i o tym, że przyszłego pracodawcę nie zostawimy z dnia na dzień bez pracownika, ponieważ znaleźliśmy bardziej interesującą ofertę.

Gdy sytuacja jest odwrotna i to my dostajemy wypowiedzenie, to długość okresu wypowiedzenia jest dla nas bardzo istotna, ponieważ im dłuższy jest ten okres, tym więcej mamy czasu na szukanie nowego zatrudnienia. Jeżeli pracujemy krótko w danym miejscu, to niestety może się okazać, że nasze wypowiedzenie będzie trwać jedynie dwa tygodnie i może nam też nie przysługiwać prawo do zasiłku dla bezrobotnych. Z całą pewnością nie jest to komfortowa sytuacja dla osoby, która nagle się dowiaduje się, że nie ma pracy i nie ma w zapasie żadnej innej oferty. Jeśli chcemy szybko znaleźć inne zatrudnienie, to warto wykorzystać przysługujący nam urlop na szukanie pracy. Dzięki temu będziemy mogli skupić się na szukaniu pracy, a nie wykonywać obowiązki u pracodawcy, który i tak nie chce już z nami współpracować.

W przypadku długiego stażu u jednego pracodawcy długi okres wypowiedzenia może być dla nas zabezpieczeniem, gdy to pracodawca rezygnuje z naszych usług, a nie my decydujemy się na odejście. W takiej sytuacji mamy dużo czasu na znalezienie nowego zatrudnienia i nie musimy się aż tak bardzo przejmować. Trzy miesiące to naprawdę wystarczający okres, żeby znaleźć nową pracę.

Umowa o pracę jest umową, która zabezpiecza zarówno pracodawcę, jak i pracownika

Jaki okres wypowiedzenia?Zawarta w niej treść oparta jest na obowiązującym prawie. Dlatego jeżeli interesuje nas ile mamy urlopu lub jaka ilość dni wypowiedzenia nas obowiązuje, to taką informację znajdziemy na podpisanej przez nas umowie o pracę. Jeżeli chcemy wiedzieć więcej o naszych obowiązkach jako pracownika, to zawsze możemy skorzystać z kodeksu pracy, w którym znajdziemy wszelkie potrzebne nam informacje. Dzięki zdobytej w ten sposób wiedzy będziemy mieć świadomość naszych praw i nie damy się oszukać. Czasami brak wiedzy może okazać się dla nas niekorzystny. Powinniśmy mieć świadomość niektórych rzeczy, ponieważ dzięki temu możemy zyskać. Czasami niepotrzebnie godzimy się na odejście z pracy za porozumieniem stron lub sami piszemy wypowiedzenie na prośbę pracodawcy. W ten sposób pozbywamy się prawa do zasiłku dla bezrobotnych od razu po ustaniu zatrudnienia. Na taki zasiłek będziemy musieli poczekać odpowiednią ilość czasu, a nie wiadomo jak szybko znajdziemy nowe zatrudnienie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here