Jak zresetować router

Router jest dziś urządzeniem niesamowicie powszechnym i można go znaleźć praktycznie w każdym domu, mieszkaniu czy firmie. Jest on bez wątpienia niezbędnym elementem umożliwiającym korzystanie z internetu przez kilka urządzeń jednocześnie, niezależnie czy odbywa się to za pomocą wi-fi czy też z użyciem przewodu. Co prawda coraz rzadziej korzysta się z routerów przewodowych, ale w dalszym ciągu są one używane zwłaszcza w miejscach, gdzie występują zakłócenia w działaniu wi-fi lub tam gdzie nie można sobie pozwolić na wszelkie przerwy w transmisji danych spowodowanych właśnie wystąpieniem takich przeszkód.

Jak zresetować router?

Jak zresetować routerNiezależnie jednak od tego z jakiego urządzenia korzystamy to możemy być pewni, że prędzej czy później staniemy przed koniecznością zresetowania routera z różnych przyczyn. Jeśli wiecie dlaczego i jak to zrobić to właściwie możecie już dalej nie czytać tego poradnika, ale jeśli zastanawiacie się jak zresetować router to zapraszam do dalszej lektury. Routery można resetować z dwóch podstawowych przyczyn. Po pierwsze dlatego, aby przywrócić w nim ustawienia fabryczne, co jest niekiedy potrzebne w sytuacji jeśli musimy coś zmienić w konfiguracji a nie pamiętamy hasła administracyjnego, lub po prostu żeby nasz internet znowu zaczął działać.

W pierwszym przypadku reset pozwala na ustawienie nowego hasła i ewentualną zmianę konfiguracji urządzenia, która może być konieczna na przykład w przypadku zmiany operatora sieci. Drugi przypadek występuje w sytuacji, jeśli z jakichś przyczyn nastąpi przerwa w dostawie sygnału (np. zmiana czegoś u dostawcy) i chcemy szybko odzyskać dostęp do internetu.

Twardy reset

Pierwszy przypadek wiąże się z koniecznością przeprowadzenia tzw. twardego resetu, który polega na tym, że trzeba będzie przycisnąć na kilka lub kilkanaście sekund (w zależności od modelu) przycisk „reset” znajdujący się zwykle z tyłu obudowy. Taka operacja spowoduje, że router powróci do ustawień fabrycznych i będzie można się zalogować do panelu administracyjnego za pomocą loginu i hasła podanego przez producenta (zwykle admin, admin).
W drugiej sytuacji wystarczy po prostu odłączenie routera od źródła zasilania na kilkanaście sekund i jego ponowne podłączenie. Urządzenie powinno wtedy poprawnie połączyć się z siecią.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here