Jak zagęścić zupę

Zupy to bardzo treściwe i zdrowe danie. Zawierają dużo składników odżywczych, a dodatku są świetne w smaku i nie obciążają organizmu. W czasie upałów są jedynie dodatkiem do drugiego dania albo podaje się je w formie chłodników. Zimą wymaga się od nich gęstości i sytości. Jak zagęścić zupę i czym, by cieszyła nas swoim smakiem?

Jak zagęścić zupę?

Jak zagęścić zupęNajpopularniejszym sposobem zagęszczania zupy jest dodanie do niej zwykłej mąki. Po przygotowaniu całej zupy przygotowuje mieszankę z mąki i wody. Najlepiej zrobić to w oddzielnym słoiczku i mieszać, łyżką lub trzepaczką do momentu, aż nasza mieszanka pozbędzie się wszelkich grudek. Po tym dodajemy zawiesinę do zupy, pamiętając o ciągłym mieszaniu jej. Można również zdjąć zupę z palnika, z następnie wrzucić ją ponownie na ogień, by ponownie się zagotowała.

W przypadku zup takich jak kapuśniak, zupa grochowa czy pospółka dużo lepiej do zagęszczania sprawdzi się tak zwana zasmażka. Zasmażkę również przygotowuje się na bazie mąki, jednak zamiast mieszania jej z wodą dodaje się tłuszcz np. masło. Zasmażkę przygotowuje się więc na patelni i mieszamy, aż do nabrania przez nią złotego koloru. Dodajemy ją w taki sam sposób jak w pierwszym przypadku.

Zagęszczanie śmietaną

Sposobem zagęszczania idealnym dla zup typu zupa krem jest również dodanie śmietany. Śmietana doda delikatnego posmaku zupie pomidorowej, brokułowej czy warzywnej. Należy jednak pamiętać, że śmietany nie dodajemy do gorącej zupy, bo się zważy. Najlepiej część zupy odlać do kubeczka, słoika czy miseczki, poczekać aż delikatnie ostygnie i wtedy dodać śmietany. Dopiero potem mieszankę dodajemy do naszej zupy, ciągle mieszając.

Smaku doda nam również dodanie do zupy sera, najlepiej topionego, który pod wpływem wysokiej temperatury rozpłynie się i nada zupie kremową konsystencję. Należy dodać go również najpierw do odlanej ówcześnie części zupy, a dopiero później co całości. Zupy zagęszczone serem topionym to zupy takie jak brokułowa czy cebulowa. Po dodaniu serka do zupy nie trzeba już ponownie doprowadzać zupy do wrzenia.

Istnieje również wiele innych sposobów na zagęszczanie zup. Wszystko tak naprawdę zależy od pomysłowości i oryginalności osoby gotującej. Nietypowymi i najrzadziej stosowanymi sposobami są tu kisiel czy jajko. Ale tak naprawdę, kto gotującemu zabroni.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here