Jak wybrać program do fakturowania

Prowadzenie małej firmy wiąże się z koniecznością wystawiania faktur, ponieważ zatrudnienie księgowej może się okazać nieopłacalne. Dlatego ważne jest, żeby wybrać dobry i łatwy w obsłudze program do wystawiania faktur, który zawiera wszystkie oczekiwane przez nas funkcje.

Program do fakturowania – czym kierować się przy wyborze?

Programy do fakturowania różnią się zwykle poziomem skomplikowania, a niektóre z nich oferują rozszerzenia wersji podstawowej. Warto więc dowiedzieć się jakich funkcji dodatkowych potrzebujemy do prowadzenia działalności w określonym obszarze. A jakie funkcje może zawierać program do fakturowania?

1. Automatyczne uzupełnianie danych kontrahenta. Program może oferować możliwość automatycznego pobierania danych kontrahenta po wpisaniu numeru NIP, co bardzo ułatwia proces wystawiania faktur i zmniejsza ryzyko błędów, a więc konieczności przyszłych korekt.

2. Możliwość edytowania faktur. Okazuje się, że nie każdy program do fakturowania posiada funkcje edytowania i łatwego korygowania faktur, a jest to funkcja absolutnie podstawa. Warto więc zwrócić uwagę czy interesujący nas program oferuje taką możliwość.

3. Limit wystawiania faktur w danym miesiącu. Bardzo często zdarza się, że programy do wystawiania faktur zawierają limity co do ilości wystawianych w danym miesiącu faktur, a za faktury ponad ustalony limit będziemy musieli dodatkowo zapłacić. Nie ma w tym nic złego, jednak należy możliwie najlepiej oszacować ilość kontrahentów i potencjalnych faktur, żeby uniknąć niechcianych strat.

4. Możliwość wystawiania różnych typów dokumentów. Bardzo przydatną funkcją jest możliwość wystawiania innych niż faktura VAT dokumentów jak zaliczka, rachunek, faktura marży, proforma czy rachunek.

5. Możliwość wystawiania faktur w obcej walucie i języku. Jest to obowiązkowa funkcja, jeśli mamy kontrahentów z innych krajów.

6. Automatyczna wysyłka faktur. Jeśli wystawiamy dużą ilość faktur, to dużym ułatwieniem może okazać się opcja, dzięki której po wystawieniu i zatwierdzeniu faktury zostanie ona od razu wysłana do kontrahenta, co oszczędzi nam dużo czasu.

Ile może kosztować program do wystawiania faktur?

Programy do wystawiania faktur są bardzo tanie, bo ich cena zaczyna się już o kilku złotych na miesiąc, a najlepsze z nich raczej nie przekraczają kilkudziesięciu złotych. Dlatego też nie ma sensu kierować się ceną, a wygodą i posiadanymi funkcjami. Warto zwrócić uwagę na oferowane wsparcie, a więc obsługę klienta i przewodniki pokazujące działanie programu.

Artykuł powstał woparciu o materiały znalezione na afaktury.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here