Endometrioza- bolesna kobieca przypadłość

W ostatnich latach lekarze coraz częściej diagnozują u kobiet endometriozę. Ta kobieca przypadłość obawiająca się między innymi bolesnymi miesiączkami to nie tylko dyskomfort w te dni. Choroba w wielu przypadkach prowadzi też do spadku płodność i innych konsekwencji. W tym artykule zawarliśmy podstawowe informacje o tym, czym jest endometrioza i jak się ją leczy.

Czym jest endometrioza?

Endometrioza jest chorobą przewlekłą, w jej wyniku komórki endometrium, czyli wyściółki macicy, występuje poza ich właściwą lokalizacją. Nazywana też gruczolistością zewnętrzną choroba zwykle ma swoje ogniska w obrębie narządów rozrodczych kobiety i pobliskich organów, jednak w rzadkich przypadkach komórki endometrium znajdowane są w odległych miejscach, takich jak przepona, skóra lub płuca.

Do najczęstszych objawów choroby należy ból w okolicach miednicy, najczęściej nasilający się w czasie menstruacji. Ból może się także pojawiać podczas oddawania moczu, stolca, a także przy stosunkach płciowych. Ból wynika nie tylko z comiesięcznego krwawienia ognisk endometriozy, lecz również powstających w ich wyniku stanów zapalnych, blizn i zrostów. Oprócz dolegliwości bólowych endometrioza może prowadzić również do niepłodności.

Jak wygląda leczenie endometriozy?

Podłoże endometriozy jest trudne do określenia, dlatego w przypadku tej choroby najczęściej stosuje się leczenie objawowe, mające na celu uśmierzenie bólu oraz poprawę płodności. W łagodnym przebiegu choroby niemal zawsze leczenie endometriozy ogranicza się do środków farmakologicznych. Przede wszystkim przeciwbólowym i przeciwzapalnym, zazwyczaj uzupełnionym o preparaty hormonalne. Leczenie hormonalne zwykle ma na celu ograniczeni stężenia estrogenów, co ma prowadzić do wygaszenia ognisk endometriozy. Jednak takie leczenie nie zawsze jest wystarczające, w takiej sytuacji pacjentki są zwykle kierowane do centrum leczenia endometriozy na leczenie chirurgiczne.

Jeśli farmakologia nie pomaga

W niemal każdym centrum leczenia endometriozy oprócz metod farmaceutycznych stosuje się również te zabiegowe i operacyjne. Zakres operacji zależy od wielkości zmian, ale też od oczekiwań pacjentek. Kobietom młodym, które w planach mają jeszcze posiadanie dzieci wykonuje się zwykle o wiele mniej radykalne zabiegi, tak by w jak największym stopniu zachować funkcje narządów rozrodczych. Większość zabiegów dzisiaj wykonuje się zwykle laparoskopowo, za pomocą endoskopu wprowadzonego przez niewielkie nacięcie do jamy brzusznej, dzięki czemu cały zabieg jest o wiele mniej obciążający dla oranizmu

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here