gradówka

Gradówka jest to niewielki guzek, który powstaje na powiece. Może on mieć od dwóch do ośmiu milimetrów wielkości i jest wypełniony płynem. Przyczyną powstania gradówki jest zablokowanie jednego z gruczołów Meiboma. Znajduje się on pod powierzchnią powieki. Gruczoły te odpowiadają za tworzenie płynu oleistego, meibum i odpowiedzialne są za nawilżanie oka. Blokada tych gruczołów uniemożliwia przedostanie się meibum do łez, a tym samym cofanie się do wnętrza gruczołu. Powoduje to obrzęk powieki i jej zaczerwienienie. Na powiece tworzy się guzek, który zwany jest gradówką.

Gradówka to choroba, która powstaje jeśli nosi się soczewki kontaktowe, albo zakaziło się gronkowcem. Może także wystąpić u ludzi, którzy mają nawracający i nieprawidłowo leczony jęczmień. Gradówka pojawia się często również u osób, które cierpią na trądzik różowaty, lub łojotokowe zapalenie skóry.

Objawem, który zwiastuje tą chorobę, jest mały guzek na powiece, który ją podrażnia i powoduje dyskomfort, zwłaszcza na początku. Wraz z rozwojem tej choroby guzek staje się opuchnięty, zaczerwieniony i bolesny. Jeżeli jest bardzo duży to uciskać może na gałkę oczną i zniekształcić jej widzenie. Ostatnia faza rozwoju gradówki to stwardnienie guzka i powstanie na oku ropnia. W tym ostatecznym już stadium niezbędna będzie pomoc i interwencja chirurga.

W internecie jest wiele dostępnych informacji na temat tego, jak się leczy gradówkę. W wielu przypadkach może dojść samoistnie do zaniku tej choroby już w drugim tygodniu.

Domowe sposoby leczenia to nakładanie kompresu z bardzo ciepłą wodą na zamknięte oczy, trzymanie go około 10-15 minut. Można też zastosować masaż wacikiem zwilżonym ciepłą wodą. Nie wolno przy tym naciskać gradówki, ani pocierać powieki, zwłaszcza brudnymi rękami. Na powiekę z gradówką nie wolno również nakładać makijażu ani nosić soczewek, aż do całkowitego wyleczenia.

Zabieg chirurgicznych jest potrzebny wtedy, kiedy zabiegi domowe albo farmakoterapia nie przynosi pożądanych rezultatów. Operację przeprowadza okulista. Nacina on gradówkę i otwiera ją od strony spojówki powieki, w części tarczkowej. Następnie lekarz przechodzi do usunięcia zawartości ropnia, a potem dezynfekuje pozostałe po nim miejsca. Rana zamykana jest na koniec cienkim szwem, a cały zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym.

Aby uniknąć w przyszłości powstania gradówki należy pamiętać o tym, aby przed każdym zbliżeniem do oczu dokładnie umyć ręce. Podobnie w przypadku, kiedy nosi się soczewki kontaktowe, trzeba zadbać szczególnie o higienę rąk. Przed snem należy pamiętać, aby dokładnie zmyć z oczu makijaż i kremy, które mogłyby podrażnić delikatną skórę powiek. Nie powinno się również używać cudzych kosmetyków, używanych w okolicach oczu, ani nie pożyczać innym swoich. Konieczne jest także dokładne sprawdzanie terminu przydatności produktów do makijażu i do pielęgnacji oczu.
Na stronie internetowej wrosinski.pl można uzyskać dokładne informacje na temat tego, czym jest i jak powstaje gradówka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here