Andropauza czyli menopauza u mężczyzn

Andropauza u mężczyzn to okres przejściowy pomiędzy dojrzałością a starością. Zaczyna się zazwyczaj po 50 roku życia i obejmuje szereg wielu różnych zmian. Najczęściej są to zmiany fizyczne, ale pociągają one również za sobą te o charakterze psychologicznym i seksualnym.

Jakie zmiany zachodzą w organizmie mężczyzny w okresie andropauzy?

Andropauza, czyli menopauza u mężczyzn powoduje rozpoczęcie wielu zmian fizycznych w męskim ciele. Rozpoczyna się wielonarządowe starzenie organizmu i obniżenie wielu cennych hormonów, takich jak:

– testosteron,hormon wzrostu,estron,DHEA,melatonina,estradiol.

To, w jakim tempie będą pojawiać się zmiany indukcyjne, zależy od różnych czynników. Będzie to zależne od trybu życia, czyli aktywności fizycznej, odpowiedniej diety i nałogów oraz czynników zewnętrznych i predyspozycji genetycznych.

Trzeba również podkreślić to, że andropauza wcale nie oznacza, iż mężczyzna przestanie być płodny. Z pewnością jego zdolność do reprodukcji będzie obniżona, ale przy prowadzeniu zdrowego trybu życia nadal będzie mógł mieć dzieci i prowadzić udane życie erotyczne nawet na emeryturze.

Żeby wykryć podstawowe zmiany somatyczne u mężczyzny, które świadczą o andropauzie, należy wykonać badania hormonalne i biochemiczne próbki krwi.

Objawy andropauzy – w jaki sposób rozpoznać?

Menopauza u mężczyzn najczęściej objawia się na poziomie fizycznym, psychologicznym i seksualnym. Wiąże się ze zmniejszeniem wytwarzania hormonów. Najczęstsze objawy andropauzy to:

– zmniejszenie masy mięśniowej,zwiększenie tkanki tłuszczowej,nadmierna potliwość,nadciśnienie,zaburzenia erekcji,spadek libido,ogólne osłabienie,uderzenia gorąca,zawroty głowy,cukrzyca,przedwczesny wytrysk.

Podczas męskiej menopauzy mogą pojawić się również objawy psychiczne. Najczęstsze z nich to depresja, wahania nastroju i lęk.

Jak łagodzić objawy andropauzy?

Podczas menopauzy u kobiet stosuje się terapię hormonalną i to samo można zastosować u mężczyzn, aby złagodzić objawy andropauzy. Najczęściej polega to na podawaniu testosteronu i przynosi dobre rezultaty, ale terapia musi być prowadzona pod ścisłą kontrolą lekarza, ponieważ istnieje ryzyko efektów ubocznych.

Ponadto warto także zmienić tryb życia na zdrowy, czyli więcej czasu poświęcać na uprawianie sportu, zrezygnować ze wszelkich szkodliwych używek i jak najlepiej się odżywiać. Lekarz może także przepisać leki, które będą stabilizować nastrój mężczyzny, ułatwiać zasypianie i łagodzić przerost prostaty.

Natomiast jeśli chodzi o życie seksualne, to najlepsze będą środki na potencję. Jednym ze skutecznych preparatów jest Maxon Forte. Można go nabyć w aptece bez recepty. Działa do 5 godzin i po kilkunastu minutach od zażycia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here